Loading the player ...

W Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje blisko 5 mln osób, a 90% z nich o tym nie wie, ponieważ choroba w początkowych stadiach nie daje prawie żadnych objawów. Dane te są alarmujące, tym bardziej że według prognoz WHO do 2030 roku na świecie liczba osób korzystających z leczenia dializami może wzrosnąć dwukrotnie, a aktualnie na przewlekłą chorobę nerek cierpi blisko 10% populacji. Dlatego tak ważne jest ciągłe zwiększanie świadomości na temat zdrowia i chorób nerek w społeczeństwie. Bo wcześnie wykryta choroba daje szanse na dobre życie.  

Swoją historią dzieli się z nami prof. dr hab. Rajmund Michalski – prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki (OSMN), pacjent chorujący na przewlekłą chorobę nerek (PChN).
,,Z tą chorobą można żyć, a jakość życia może być naprawdę dobra”- te słowa prof. Rajmunda Michalskiego po blisko 33 latach życia z chorobą dają osobom z postawioną diagnozą ogromną nadzieję. Bohater naszego materiału przyznaje, że diagnoza postawiła przed nim wiele wyzwań, ale także ogrom możliwości. Tytuł doktora nauk chemicznych zdobyty już po roku od postawienia diagnozy, a następnie zdobycie habilitacji z tej samej dziedziny, aż w końcu tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych pokazuje, jak z sytuacji początkowo nie dającej żadnej nadziei może zrodzić się scenariusz życia, które daje spełnienie i satysfakcję. Prof. Rajmund Michalski udowodnił, że choroba przewlekła to nie wyrok, a wyzwanie. Jeśli tylko mamy obok siebie wspierających bliskich i działamy według ustalonego wraz z lekarzem planu, życie z chorobą może być pełne, prawdziwe i dawać radość na co dzień.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo.