Loading the player ...

Wypowiedź: Aleksandra Głowacz, kierownik działu edukacji muzealnej

O baroku można opowiadać, ale można go także pokazać. Pałac w Wilanowie zaprasza w listopadzie na darmowe zwiedzanie oraz prezentuje ofertę edukacyjną dla szkół. Na zajęcia grupowe mogą przyjść zarówno przedszkolaki , jak i uczniowie szkół podstawowych.

Muzea nie muszą być nudne. Sposób oprowadzania i jego czas dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych, od najmłodszych, do tych nieco starszych, czynią wizytę w obiekcie kultury bardzo przyjemnym doświadczeniem. Muzea stawiają obecnie na rozmowę. Powoli zanika jednostronność w kontaktach ze zwiedzającymi. Zainteresowani mogą nie tylko zadawać pytania, ale też wdawać się w ciekawe dyskusje z oprowadzającymi.

Obok rozmowy bardzo ważne jest działanie. Jego też nie brakuje podczas wycieczek. Po zakończeniu zwiedzania dzieci mają czas, aby sprawdzić się artystycznie. Zbliża się okres świąteczny i w grudniu w muzeum prowadzone będą zajęcia o tej tematyce. Będą one uwzględniały aktywność plastyczną.

– Boże Narodzenie króla Jana III wyglądało zupełnie inaczej, niż współczesne. W muzeum nie tylko rozmawiamy z dziećmi, ale też bawimy się, pokazujemy, jak dawniej przebiegały święta– mówi Aleksandra Głowacz, kierownik działu edukacji muzealnej.

Dorośli też nie będą się nudzić. Muzeum oferuje spacery tematyczne. Najbliższy będzie poświęcony Madonnom wilanowskim.

– W Pałacu w Wilanowie staramy się nie tyle przekazywać wiedzę, co zainteresować sztuką, a także rozmawiać na jej temat z uczestnikami wystaw – przekonuje Aleksandra Głowacz.

Darmowe zwiedzanie Pałacu, a także Łazienek i Zamku Królewskiego, możliwe będzie jeszcze do końca listopada. W przypadku Wilanowa wskazana jest jednak wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Ze względu na komfort zwiedzających ilość wejściówek na dany dzień jest ograniczona.