Loading the player ...

Wypowiedź: Adrianna Sobol, psychoonkolog, WUM

Rozpoznanie choroby, szczególnie takiej, która będzie wymagała długotrwałego leczenia i czasochłonnej rekonwalescencji, to ciężkie doświadczenie psychiczne także dla bliskich pacjenta. Jak wynika z badań, ogromna większość opiekunów (94%) zajmuje się pacjentem w domu.

Taka opieka przeważnie wymaga niemal całodobowego zaangażowania, co uniemożliwia opiekunom prowadzenie życia towarzyskiego na dotychczasowych zasadach, nierzadko zmusza do zrezygnowania z kariery zawodowej czy porzucenia swoich pasji.

– Najważniejsze jest to aby zarówno pacjent jak i jego bliscy, opiekunowie towarzyszący w całym procesie leczenia pamiętali, że wcale nie trzeba być silnym, że czasem największą siłą jest przyznanie się do różnych swoich słabości. – powiedziała dla Newsrm.tv Adrianna Sobol, psychoonkolog, WUM

Otwarta dyskusja i komunikacja jest kluczowa w przypadku takich zdarzeń. Najczęściej nikt z nas nie jest przygotowany na takie okoliczności, dlatego pewnego rodzaju załamanie psychiczne czy emocjonalne to rzecz naturalna. Z pomocą przychodzi rodzina jak i specjaliści, którzy dysponują szeregiem udogodnień oraz kluczowych porad.