Loading the player ...

Czy polscy rodzice zdają sobie sprawę, że ich dzieci poświęcają zbyt dużo czasu na zabawę elektroniką? Jaki wpływ na zdrowie dziecka ma technologia? Eksperci Komitetu Ochrony Praw Dziecka i kampanii społecznej „Mądre rodzicielstwo” alarmują – przez liczbę zajęć dodatkowych dzieci w ciągu dnia nie mają już czasu na zabawę i prawidłowy rozwój.

Wypowiedzi: Magdalena Różczka, aktorka i ambasadorka kampanii, Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka, psycholog kliniczny i sądowy, dr Aleksandra Piotrowska, psycholog, wykładowca na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, Manager ds. PR i Promocji KOPD oraz Kuba Antoszewski, PR Manager, firma Kantar.

Badania zorganizowane dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka przez firmę Kantar zaprezentowały postawy rodziców dzieci w wieku od 3. do 15. lat w stosunku do szeroko rozumianej rozrywki elektronicznej, z której ich dzieci korzystają. W ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 500 osób, 37% rodziców stwierdza, że ich dziecko nie czyta książek, oprócz lektur obowiązkowych. Aż 73% rodziców deklaruje, że dziecko spędza zbyt dużo czasu na korzystaniu z urządzeń elektronicznych i wirtualnej rozrywce.

– Powyższe wyniki dotyczą rodziców, którzy mimo wiedzy o uzależnieniach od technologii prowadzących nawet do stanów depresyjnych najmłodszych, są świadomi tego, że to właśnie ich dziecko spędza zbyt dużo czasu korzystając z urządzeń elektronicznych. – podkreśla Kuba Antoszewski, PR Manager firmy Kantar.

Jednocześnie, aż 91% badanych rodziców dokonując wyboru zabawek, zwraca uwagę na walor edukacyjny. Problem polega na tym, że choć urządzenia elektroniczne są kupowane z zamiarem nauki i rozwijania umiejętności, tak naprawdę sprowadzają się jedynie do rozrywki i bezmyślnego patrzenia w ekran.

Wykorzystując cyfrowe technologie, rodzic stwierdza, że posadzenie dziecka przed ekranem daje mu wolny czas. Natomiast do 2. roku życia umysł, budowa i funkcjonowanie mózgu dziecka, nie umożliwia przetwarzania tak szybko zmieniających się bodźców, jakie daje ruchomy, dynamiczny obraz. Takie pobudzenie jest powierzchowne, nie ma wartości edukacyjnej i nie stymuluje rozwoju mózgu. Dziecko, którego wiek liczy się w miesiącach, może oglądać obrazki prezentowane w książce i słuchać wyjaśnień na ten temat. Takie działanie ma wartość usprawniającą rozwój, czego z kolei nie daje oglądanie ruchomych obrazów zmieniających się w szybkim tempie. W takiej sytuacji, najważniejsza jest samodyscyplina rodzica. To rodzic odpowiada za to, by w etapach dzieciństwa, dziecko stykało się z takimi treściami, które nie zaszkodzą jego rozwojowi.

42% dzieci do 2. roku życia korzysta z urządzeń mobilnych. Do tego czasu dziecko nie powinno mieć żadnego bezpośredniego kontaktu z urządzeniami elektronicznymi. W dalszych latach życia można je wprowadzać powoli, przez ściśle określony czas, kontrolując, jaki rodzaj treści będzie do dziecka docierał. Należy starannie selekcjonować programy i filmy, jakie dziecko będzie oglądać i ustalać limity czasowe.

– 3-letnie dziecko nie powinno spędzić przed ekranem więcej niż 15 minut jednorazowo. Jeśli w latach późniejszych rodzic zdecyduje się na pokazanie dziecku coraz większych możliwości internetu, powinien to robić razem z nim. Gdy dziecko ma już 10 – 12 lat, należy towarzyszyć mu w pierwszych aktywnościach internetowych, objaśniając ten świat, który otwiera się wraz z dostępem do sieci. – dodaje dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, wykładowca na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Aktorka i ambasadorka kampanii, Magdalena Różczka, zwróciła uwagę na konieczność słuchania swojego dziecka. – Kiedyś myślałam, że rodzicielstwo jest czymś łatwym, intuicyjnym i zwyczajnym, że wystarczy kochać i cała reszta się jakoś ułoży. Teraz wiem, że rodzicielstwo to wyzwanie. Należy słuchać i traktować swoje dziecko jak niemalże dorosłego człowieka. Nie ma gotowej recepty na rodzicielstwo, nie ma dwóch identycznych ludzi, a już na pewno dzieci. Trzeba zasięgać rady mądrzejszych osób, ale przesiewać to wszystko przez siebie, swoją sytuację i cechy dziecka. – mówi ambasadorka akcji.

Jak zaznaczyli prelegenci konferencji, dzisiejsza rzeczywistość jest bogata w oferty. Wielu przygotowanych psychologów, publikowane artykuły i działające organizacje są w stanie pomóc rodzicom borykającym się z mniejszymi bądź większymi wątpliwościami dotyczącymi wychowania.

– Szczególnie duże miasta są zaopiekowane w tym zakresie. To nie jest problem. Często tkwi on w samym rodzicu, który mówi, że nie ma czasu i „przebodźcowuje” dziecko różnymi zajęciami dodatkowymi. Tak naprawdę to, co dziecku potrzebne, to obecność rodzica. Dawanie siebie, a nie gadżetów, czy zastępczych opiekunów w postaci zajęć. – zaznacza Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka, psycholog kliniczny i sądowy. W ciągu ostatnich 20 lat sen dzieci skrócił się o 2 godziny, co jest powiązane z ilością zajęć dodatkowych.

Komitet Ochrony Praw Dziecka od 40 lat pomaga rodzicom organizując bezpłatne warsztaty i ofiarując wsparcie. Jak podkreślają organizatorzy, kampania „Mądre rodzicielstwo” ma na celu pokazanie, co oznacza wychowywanie, a nie „hodowanie dzieci”. Każdy rodzic może skontaktować się z KOPD osobiście, poprzez media społecznościowe bądź telefonicznie. W ramach kampanii „Mądre Rodzicielstwo” oraz XVIII edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” praca Komitetu zostanie zintensyfikowana. W październiku, na oficjalnej stronie KOPD oraz fan page’u na Facebooku publikowane będą artykuły ekspertów dotyczące mądrego wychowania. Dodatkowo podczas trwania kampanii, na Facebook’u zorganizowany zostanie konkurs, gdzie rodzice i opiekunowie będą mogli zgłaszać krótkie historie w dowolnej formie o tym, jak ich dzieci bywają mądrzejsze od dorosłych oraz czego uczą rodziców. Nagrodami będą przedmioty i książki nagrodzone w XVIII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku.

– Konkurs Świat Przyjazny Dziecku osiągnął dojrzałość. Działamy od 2002 roku. Kapituła ekspertów ocenia najlepsze książki, zabawki, miejsca i inicjatywy dla dzieci. Uroczysta gala odbędzie się na przełomie maja i czerwca, a lista wygranych i wyróżnionych zostanie opublikowana na naszej stronie. – dodaje Magdalena Stachowiak – Alexandrowicz, Manager ds. PR i Promocji KOPD.