Loading the player ...

Wypowiedź: Teresa Wygnańska-Klucz, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Krystyna Obskarbska, krwiodawca, Olga Jeznach, krwiodawca, Artur Zając, krwiodawca, Maltańska Służba Medyczna Oddział Warszawa

Początek lata i wakacje to czas wypoczynku, ale jednocześnie trudny okres dla szpitali. Właśnie wtedy najbardziej potrzebna jest krew, której zaczyna brakować. Problem już dostrzegają lekarze.

Już się zaczął deficyt krwi. Będzie trwał całe wakacje, a może nawet do końca września. W wakacje brakuje krwi z wielu powodów. Bardzo dużo osób wyjeżdża. Poza tym alergie nie pozwalają oddawać krwi wielu osobo i to też zmniejsza ilość dawców krwi – mówi Teresa Wygnańska-Klucz, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Problem jest tym trudniejszy, że latem częściej dochodzi do wypadków i wtedy krew może okazać się jedynym ratunkiem. Z tego powodu różne punkty Polski odwiedzają krwiobusy. Ponad 433 litry krwi zebrano podczas I etapu tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa organizowanej przez PKO Bank Polski.

– Krew jest bezcennym darem, który może ocalić życie drugiego człowieka. Nie da się jej wytworzyć syntetycznie, jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. To już kolejny rok z rzędu wyruszamy w Polskę z Bankową Akcją Honorowego Krwiodawstwa, aby zachęcać i inspirować do działania na rzecz potrzebującym. Z całego serca apeluję do przyłączenia się do naszej inicjatywy. Pamiętajmy Dobro naprawdę procentuje – mówi Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Blisko 1000 osób przyłączyło się do I etapu BAHK. Tegoroczna akcja rozpoczęła się 9 czerwca we Wrocławiu. Krwiobusy odwiedziły Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Świnoujście, a 16 czerwca ostatnim przystankiem tego etapu BAHK była  Warszawa. Ale na tym nie koniec akcji. Każdy kto przyłączy się i odda pełną krew w dowolnym dla siebie terminie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całego kraju otrzyma upominki Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Osoby, które podzielą się tym cennym lekiem trzykrotnie w ciągu trwania tegorocznej edycji, w tym co najmniej jeden raz podczas zbiórki BAHK, otrzymają od Fundacji PKO Banku Polskiego nagrodę niespodziankę. Akcja potrwa do 31 stycznia 2016 roku.