Loading the player ...

Wypowiedź: Mirosław Damczyk, kierownik serwisu Mazda Anndora Kraków, Grupa Autoremo.

Wpadnięcie w poślizg to zdarzenie stresujące zarówno dla młodych, jak i doświadczonych kierowców. Aby go uniknąć trzeba odpowiednio przygotować swój samochód do zimy oraz nauczyć się kontrolować go w trudnych warunkach. Gdy poślizg już się wydarzy należy zachować spokój i korygować tor jazdy samochodu pedałem gazu i kierownicą.

– Jeśli wpadniemy w poślizg to przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Próbujmy korygować tor jazdy pedałem gazu, a nie pedałem hamulca – mówi newsrm.tv Mirosław Damczyk, kierownik serwisu Mazda Anndora Kraków, Grupa Autoremo.

Odruchowe wciskanie pedału hamulca podczas poślizgu jest błędem. Należy bowiem pozwolić samochodowi złapać trakcję, a następnie korygować tor jazdy za pośrednictwem pedału gazu i kierownicy.

Ekspert podkreśla niedoskonałość systemu szkoleń dla nowych kierowców. Wynika to z faktu, że kierowca, który uczy się jeździć latem nie ma możliwości, aby sprawdzić jak samochód będzie zachowywał się w trudnych zimowych warunkach.

– Dobrą propozycją dla świeżych kierowców, ale również dla tych bardziej doświadczonych, jest wybranie się na pusty plac czy stare lotnisko – dodaje Mirosław Damczyk – Spróbujmy poskręcać, pohamować, a nawet pojechać tzw. „bokiem”. Będzie przy tym trochę zabawy, a przy okazji nauczymy się kontrolować nasz samochód i na drodze będziemy mieli szansę wyprowadzić go z poślizgu.