Loading the player ...

Wypowiedź: Gilles Clavie, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Orbis SA.

Zakup nowych hotel i poszerzanie działalności się opłaciło, Orbis w zeszłym roku podwoił swój zysk netto. Spółka już zapowiedziała, że część z zysku przeznaczy na kolejne inwestycje.

– Osiągnęliśmy wzrost zysku netto o ponad sto procent.  To bardzo dobry sygnał. Byliśmy i nadal pozostajemy spółką dywidendową. Skupiamy się na wzroście wartości dla akcjonariuszy poprzez z jednej strony – wypłatę dywidendy w wysokości 50 procent zysku netto, a z drugiej strony – poprzez wzrost kapitalizacji giełdowej. To jest nasza wola i cel żeby zwiększać udział rynkowy – mówi newsrm.tv Gilles Clavie, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Orbis SA.

W ubiegłym roku Spółka sfinalizowała transakcję przejęcia hoteli od AccorHotels, na podstawie której nabyła sieć 38 hoteli.

Dobre wyniki finansowe  potwierdza wzrost sprzedaży netto o +8,3% do poziomu 1 263 mln zł oraz wskaźnika EBITDAR o +11,2% (do poziomu 431 mln zł) w porównaniu do wyników pro forma z roku 2014. EBITDA operacyjna wyniosła 329 mln zł i przewyższyła prognozę, która kształtowała się w przedziale 310-320 mln zł. W ostatnim roku wzrosła także rentowność działalności Spółki (marża EBITDAR – o 0,9 p.p., do 34,2%, a marża operacyjna EBTIDA osiągnęła poziom 26,1%, co oznacza wzrost o 1,3 p.p. w porównaniu do wyników pro forma w roku 2014). Orbis zanotował też bardzo dobre wyniki operacyjne – wskaźnik RevPAR (przychód na jeden dostępny pokój) w całej Grupie wzrósł o + 10,6%, do poziomu 150,8 zł. Tak wysoki wynik został osiągnięty dzięki wyższej średniej cenie za pokój (ARR) o +1,5%, jak również większej frekwencji (o 5,7 p.p., na poziomie 69,7%) we wszystkich krajach regionu.

– Nasz wynik netto został znacznie poprawiony w 2015 roku.  Potwierdza to naszą strategię. Szukamy wzrostu. Osiągnęliśmy go przez transakcje z stycznia zeszłego roku. Możemy powiedzieć, że to była dobra decyzja, dobra strategia. Przygotowujemy teraz kolejne transakcje – dodaje Gilles Clavie.

Firma będzie także inwestować w Polsce. Już w w drugiej połowie roku planowane jest zakończenie inwestycji tj. Mercure Kraków Centrum i Ibis Gdańsk. Ibis Styles Szczecin, jest w fazie uzyskiwania pozwoleń administracyjnych.