Seniorzy, którzy jesień życia spędzają w domach opieki, bardzo często cierpią na samotność i obniżony nastrój. Wychodząc naprzeciw występującym problemom, Telewizja Puls już w ramówce wiosennej będzie emitować wyjątkowy program „Seniora chatka dla 4-latka”, który zaangażował osoby starsze mieszkające samotnie lub w domu spokojnej starości do codziennego spędzania czasu z dziećmi w wieku przedszkolnym przez okres kilku tygodni. „Program powstał przy współpracy Fresenius Kabi, producenta żywności specjalnego przeznaczenia medycznego Fresubin”.

Format programu ma zachęcić do integracji międzypokoleniowej oraz ukazania pozytywnych skutków wynikających ze wspólnej aktywności. Przez cały okres trwania programu eksperci analizowali postępy fizyczne i psychiczne starszych uczestników oraz rozwój przedszkolaków.

„Celem programu jest wsparcie dobrostanu i pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne seniorów poprzez aktywny kontakt z dziećmi. Z kolei dzieci uczą się troski o innych i właściwych relacji ze starszymi osobami. Spotykają się więc ze sobą dwa odległe sobie demograficznie  pokolenia, ofiarując wzajemnie to, co najlepsze: troskę, wsparcie i uśmiech. Naszą misją jest caring for life, czyli troska o życie i właśnie w tym się w pełni realizujemy. Stąd też nasze pełne zaangażowanie w ten wyjątkowy projekt, za którego powodzenie mocno trzymamy kciuki” – komentuje Prezes Fresenius Kabi Polska, Maciej Chmielowski.

Jak czytamy na stronie stacji TV Puls: „W każdej międzynarodowej edycji programu wyniki projektu były niezwykłe: seniorzy odnotowali dużą poprawę zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego, zmniejszała się ich depresja i poczucie osamotnienia. A to wszystko dzięki kontaktowi z małymi dziećmi! Z kolei dzieci nauczyły się troski i miłości do starszych i dostały całą ich uwagę i czas”.

Program „Senior Chatka dla 4latka” w zagranicznych edycjach – zdobył wiele prestiżowych międzynarodowych nagród, m.in.: International Emmy Award, Broadcast Award, dwukrotnie Edinburgh TV Awards, trzykrotnie Realscreen Awards.
Został zrealizowany m.in. w Australii, Kanadzie, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Portugalii czy Szwecji, odmieniając życie pokoleń. Twórcy i partnerzy projektu mają nadzieję, że podobnym sukcesem, który przełoży się na samopoczucie i zdrowie osób starszych, zakończy się także polska edycja programu.

Zdrowy duch tylko w zdrowym ciele

Holistyczne spojrzenie na jakość życia seniorów pokazuje, że równie ważne jak troska o samopoczucie psychiczne pozostaje także pochylenie się nad fizycznym zdrowiem osób starszych. Jednym z poważniejszych problemów, które znacznie determinują dobrostan osób w podeszłym wieku, jest niedożywienie. Występowanie niedożywienia u osób starszych może mieć różne podłoże. Najczęściej wynika ono z niewłaściwie zbilansowanej diety, problemów z apetytem oraz gryzieniem, przez co seniorzy rezygnują z posiłków, a nawet się głodzą.

Statystyki epidemiologiczne wskazują, że częstość występowania niedożywienia wśród starszych hospitalizowanych pacjentów sięga 30-65%, a wśród osób mieszkających w domach opieki 25-60%. Najniższy odsetek niedożywienia, na poziomie  2-32%, obserwuje się u osób mieszkających w domach. Zauważono także, że u 70% chorych niedożywionych, którzy trafiają do szpitala, stan odżywienia pogarsza się podczas hospitalizacji.

Fresenius Kabi Polska działając zgodnie z misją „ w  trosce o życie pacjentów” zapewnia dostęp do wsparcia i leczenia żywieniowego – „Nasze działania koncentrujemy wokół pacjentów krytycznie i przewlekle chorych leczonych zarówno w szpitalach, jak i otoczonych opieką pozaszpitalną. Dlatego tak ważni są dla nas seniorzy – wspieramy ich zdrowie w ciekawym i wartościowym projekcie „Seniora chatka dla 4-latka”, a także edukujemy i promujemy rolę odpowiedniego wsparcia żywieniowego, proponując kompletną bogatobiałkową, wysokoenergetyczną dietę doustną” – podkreśla Maciej Chmielowski.

Warto zwrócić uwagę na stan odżywienia u starszych podopiecznych oraz występujące objawy niedożywienia, takie jak: znacząca utrata wagi, zmniejszenie apetytu, nudności, częste biegunki lub gdy osoba odmawia przyjmowania posiłków. W razie występowania powyższych, konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który zdecyduje o konieczności wdrożenia leczenia żywieniowego.

Start emisji programu  „Seniora Chatka dla 4-latka” już od 12 marca (niedziela) w TV PULS  o godz. 19:00.

 

#Leczenieprzezżywienie