Loading the player ...

Wypowiedź: Mirek Drewniak, przewodniczący Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”.

Święta za pasem. Zanim zasiądziemy z najbliższymi przy świątecznym stole trzeba przygotować to, co będziemy wspólnie spożywać. Co zrobić, by barszcz nie stracił koloru? Jak zyskać pewność, że pierogi będą udane? O czym trzeba pamiętać kupując karpia? Jak go przygotować? Swoje trzy sposoby na wigilijne potrawy zdradził Mirek Drewniak, przewodniczący Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”.

Na początek barszcz. Jego przygotowanie zaczynamy od wywaru warzywnego. Do tego wywaru w ostatniej chwili dolewamy świeży wyciśnięty sok z czerwonych buraków. Na koniec zakwaszamy naturalnym kwasem np. cytryną lub wodą z kiszonych ogórków.

– Takiego barszczu nie wolno za długo gotować. Jeżeli się zdarzy, że danie straci kolor jest na to sposób. Warto wtedy dodać jeszcze trochę soku z buraków – mówi newsrm.tv Mirek Drewniak, przewodniczący Loży Ekspertów programu „Doceń polskie”.

A co z pierogami? – Doświadczeni kucharze przygotowując ciasto na pierogi nie trzymają się ściśle proporcji składników. Osoby z mniejszą wprawą, które chcą mieć pewność, że pierogi będą idealne, także nie powinny bać się eksperymentowania z ciastem. Przygotowania pierogów nie zostawiamy na ostatnią chwilę; parę dni przed Wigilią można zrobić kilka sztuk, po czym je ugotować i sprawdzić, czy dobrze smakują i czy się nie rozpadają (jeśli tak – pomocne będzie dodanie białka z jajka do ciasta i wyrobienie go ponownie). Jeśli pierogi spełniają oczekiwania – można zrobić ich więcej, po czym je zamrozić – mówi Mirek Drewniak.

Mirek Drewniak radzi także jak należy postępować z niekoronowanym królem wigilijnej wieczerzy. – Podstawą każdego dania są składniki najwyższej jakości. Starajmy się wybrać dobrego karpia, ze sprawdzonego źródła. Biorąc pod uwagę, że ta ryba ma specjalne miejsce na wigilijnym stole, naprawdę nie należy kupować jej w przypadkowych miejscach – przypomina M. Drewniak. Wydawać by się mogło, że to oczywiste wskazówki, ale w ferworze przedświątecznych sprawunków łatwo dajemy się ponieść promocjom i specjalnym okazjom.

– Karpia zawsze trzeba zamarynować; przez minimum 3 dni dzwonka powinny „przegryźć się” z plasterkami cebuli, zielem angielskim, solą kamienną i liściem laurowym – radzi mistrz kuchni.