Loading the player ...

Wypowiedź: Marta Kaczanowska, specjalistka od dekoracji okiennych, Cosmonova.

W aranżacji wnętrz coraz większą rolę odgrywają tkaniny dekoracyjne. Ich umiejętny dobór pozwala podkreślić cechy wystroju pomieszczeń, na których zależy nam najbardziej. Nawet do odważniejszych stylistycznie aranżacji można dopasować efektowną dekorację okienną i ciekawe dodatki tekstylne. Natomiast źle dobrane zasłony mogą sprawić, że nawet w danym pomieszczeniu trudno nam będzie się zrelaksować i wypoczywać.

– Są trzy ważne zasady, którymi należy się posługiwać wybierając dekorację okien. Po pierwsze powinniśmy zapytać siebie jakie lubimy kolory, w jakich odpoczywamy. Po drugie zwróćmy uwagę na kolorystykę wnętrza. Musimy się dostosować do kolorów ścian. Trzecia rzecz to funkcjonalność. O tym nie można zapominać, gdyż potrzeby sypialni salonu  czy kuchni żądzą się innymi prawami – mówi newsrm.tv Marta Kaczanowska, specjalistka od dekoracji okiennych, Cosmonova.

Dekoracja okien, szczególnie w pomieszczeniach, do których wpada dużo światła dziennego, powinna bazować na umiejętnie dobranych zasłonach. Pamiętajmy, że tkanina, którą w tym celu wybierzemy, będzie pełniła dwie funkcje – praktyczną i estetyczną. Umożliwi regulację dostępu światła do wnętrza, a zarazem wpłynie na wizerunek całego pomieszczenia. Struktura, wzór i kolor tkaniny – każda z tych cech jest równie ważna. Dopiero ich umiejętne zestawienie pozwoli nam uzyskać we wnętrzu pożądany efekt.

– Jeżeli mamy w sypialni małe okno, które wychodzi na część północną, gdzie ciągle jest ciemno i jest taki smutny krajobraz  to gdy dołożymy zasłony w kolorystyce bardzo ciemnej, szarej to spowodujemy, że bardzo trudno będzie nam się zrelaksować i wypoczywać – wyjaśnia specjalistka od dekoracji okiennych.

W pokoju dziennym, gdzie zazwyczaj są duże okna, a bardzo często także przeszklone drzwi balkonowe, zasłony powinny umożliwiać taką regulację natężenia światła zewnętrznego, która pozwoli nam nawet w słoneczne dni spędzać czas z rodziną w komfortowych warunkach. Inną funkcję pełni sypialnia – to przestrzeń o wiele bardziej intymna. W tym pokoju zasłony mają pomóc nam zadbać o prywatność i ograniczyć nadmiar słońca o poranku, które mogłoby zakłócić nasz sen. Dobór tkaniny dekoracyjnej powinien więc zależeć od przeznaczenia danego pokoju.

Tkaniny dekoracyjne mają wiele praktycznych zastosowań. Wykonuje się z nich firany, zasłony i rolety, a także różnego rodzaju tekstylia dekoracyjne, takie jak poszewki na poduszki czy abażury. Poszczególne tkaniny różnią się nie tylko barwą i wzorami, lecz także strukturą, która zależy od układu nitek wątku i osnowy w splocie. A to przekłada się na właściwości tkaniny – jej grubość, gęstość, elastyczność i przepuszczalność. O atrakcyjności tkaniny dekoracyjnej często decydują subtelne detale w jej strukturze, które wyróżniają dany materiał na tle innych.