Loading the player ...

Wypowiedź: Klaudia Pingot, trener, psycholog, autorka książek

Kobieta i mężczyzna to całkiem odmienne style myślenia, schematy działania  czy sposoby komunikacji. Na pierwszy rzut oka połączenie takich przeciwności nie może przynieść nic dobrego. Czy na gruncie biznesowym da się wykorzystać te różnice? Okazuje się, że tak, a zespoły koedukacyjne są bardziej efektywne od tych, gdzie dominuje tylko jedna płeć.

Każdy człowiek, zarówno kobieta jak i mężczyzna posiada w sobie wewnętrzną moc, którą wykorzystuje do  uwolnienia swojego potencjału. Jednak w związku z wychowaniem kulturowym czy społecznym, kobiety stoją przed większym wyzwaniem, jaki sposób zyskać większe poczucie własnej wartości, jak być bardziej pewną siebie. Dzięki temu mogą lepiej wykorzystywać różne możliwości, które przynosi nam dzisiejszy świat.

Co daje świadomość swojego potencjału? Kobietom brakuje przekonania, że wszystkie umiejętności, wiedza, którą do tej pory poznały jest wystarczająca, aby podjąć wyzwanie. Nigdy nie będzie sytuacji  idealnej, w której będziemy przygotowani do działania w 100%.

W sytuacji, gdy kiedy kobieta i mężczyzna aplikują na dane stanowisko, jeśli mężczyzna spełnia 50-60% wymagań, nie ma problemu z ubieganiem się o konkretną pracę. Podczas gdy, z drugiej strony kobieta, która jest przekonana, że spełnia zaledwie 90% wymagań rezygnuje z ubiegania się o to miejsce.  Pojawia się wtedy myślenie – a może jeszcze nie jestem gotowa, a może jeszcze powinnam iść na kolejne studia, a może powinnam podnieść poziom swoich kompetencji zawodowych, znajomość języka angielskiego itp.  Wszystko to, żeby osiągnąć 100% – tłumacz Klaudia Pingot, trenerka, psycholożka i autorka książek.

Obie płcie różni podejście do relacji. Co ma swoje dobre i gorsze strony – mężczyźni budują relacje na płasko, czyli jest ich więcej, ale są bardziej powierzchowne. Kobiety nawiązują mniej relacji, ale dzięki temu, że poświęcają na nie więcej czasu, są one głębsze, a przez to  także bardziej długofalowe i stabilne. Tym różnią się strategie obu płci w biznesie. Do sprawnego i efektywnego działania biznes potrzebuje jednak spokoju i czasu czyli stałe relacje zyskują przewagę. Nie ważne, czy mamy do czynienia z zespołem w projekcie, w firmie, w instytucji czy nawet klasą w szkole. Efektywność pracy każdej grupy wzrasta, gdy są one koedukacyjne – mówi Klaudia Pingot

Mężczyźni działają bardziej logicznie, dla kobiet ważniejszą rolę odgrywają relacje, polegają one w większej mierze na swoich emocjach, co nie przekreśla tego sposobu działania, ponieważ element uczuciowości jest dziś niezbędny w biznesie