Loading the player ...

Wypowiedź: Marek Sokołowski, student Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Jan Madey, Uniwersytet Warszawski, Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, Patryk Czajka, student Uniwersytetu Warszawskiego, Błażej Magnowski, student Uniwersytetu Warszawskiego.

Zwycięzcą w XXI Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym został zespół Uniwersytetu Warszawskiego. Wicemistrzostwo przypadło przedstawicielom Uniwersytetu Wrocławskiego, a trzecie miejsce zajęła ekipa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wszystkie drużyny zakwalifikowały się do Finałów Akademickich Mistrzostw Świata, które odbędą się w Tajlandii w maju 2016 r. 

– Jesteśmy zadowoleni i bardzo dumni z tego, że udało nam się wygrać o dwa zadania. To jest niesamowity wynik – mówi newsrm.tv Marek Sokołowski, student Uniwersytetu Warszawskiego. – Było bardzo trudno ale się cieszymy. Im trudniej tym większy dreszczyk emocji,  tym większa adrenalina i o to właśnie chodzi.

W XXI Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (The ACM International Collegiate Programming Contest), które odbyły się w listopadzie ub.r. na Uniwersytecie w Zagrzebiu, wzięły udział 62 drużyny z najlepszych uczelni informatycznych Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Polskę reprezentowało 16 zespołów, m.in. studenci z Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego i Jagiellońskiego. Drużyny musiały zmierzyć się z rozwiązaniem 12 złożonych problemów programistycznych, a także wykazać się umiejętnościami pracy zespołowej i działaniem pod presją czasu.

Całe podium mistrzostw należało do Polaków. Zwyciężył zespół Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski. Studenci z Warszawy rozwiązali 10 zadań. Co ważne, przedstawiciele UW zdobyli złoto już po raz 14. Drugie miejsce, dzięki rozwiązaniu 8 zadań, zajęła drużyna z Uniwersytetu Wrocławskiego: Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski, a trzecie – zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz i Michał Zając, którzy poprawnie rozwiązali 7 zadań.

Polska zdominowała środkowoeuropejski etap akademickich zawodów w programowaniu zespołowym. W pierwszej dziesiątce znalazło się więcej rodzimych zespołów: z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn (5. miejsce), a także reprezentacja z Uniwersytetu Warszawskiego: Patryk Czajka, Karol Farbiś, Krzysztof Pszeniczny (7. miejsce) oraz Kamil Dębowski, Błażej Magnowski, Marek Sommer (8. miejsce).

Wszyscy finaliści otrzymali ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego stypendia o łącznej wartości 30 tys. złotych.

10 najlepszych drużyn Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, Zagrzeb 2015

  1. Uniwersytet Warszawski (Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski) – 10 zadań
  2. Uniwersytet Wrocławski (Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiewski) – 8 zadań
  3. Uniwersytet Jagielloński (Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz, Michał Zając) – 7 zadań
  4. Uniwersytet Comeniusa (Michal Anderle, Eduard Batmendijn, Ján Hozza) – 7 zadań
  5. Uniwersytet Jagielloński (Michał Glapa, Karol Kaszuba, Michał Seweryn) – 7 zadań
  6. Uniwersytet w Zagrzebiu (Ivan Lazarić, Mihael Liskij, Tonko Sabolčec) – 7 zadań
  7. Uniwersytet Warszawski (Patryk Czajka, Karol Farbiś, Krzysztof Pszeniczny) – 7 zadań
  8. Uniwersytet Warszawski (Kamil Dębowski, Błażej Magnowski, Marek Sommer) – 6 zadań
  9. Uniwersytet w Zagrzebiu (Matej Gradiček, Zvonimir Jurelinac, Borna Vukorepa) – 6 zadań
  10. Uniwersytet Charlsa w Pradze (Matěj Konečný, Václav Rozhoň, Štěpán Šimsa) – 6 zadań