Loading the player ...

Wypowiedź: Magdalena Kosińska, dyrektor marketingu Vichy, Agata Goliszewska, kosmetolog.

Piękną i zdrową skórę, która wolniej się starzeje nie tylko zawdzięczamy naszym genom, ale także odpowiedniej pielęgnacji. To co jemy, to gdzie mieszkamy, jak zanieczyszczone jest środowisko oraz kąpiele słoneczne wpływają na jej wygląd. Oddziaływanie tych ostatnich może spowodować nawet zmniejszenie gęstości włókien kolagenu i elastyny. Dlatego o pielęgnacji nie wolno zapominać.

– Najważniejszym elementem pielęgnacji jest prewencja. Wśród pań młodych, do 25 roku życia, spotykamy się w różnych badaniach i wywiadach z takim stwierdzeniem, że boją się kremów przeciwzmarszczkowych. Uważają, że są dla nich za mocne, jeżeli teraz zaczną ich używać, to w późniejszym wieku produkty nie będą dla nich dobre. To jest nieprawda – mówi newsrm.tv Magdalena Kosińska, dyrektor marketingu Vichy i dodaje. – Z tych powodów pojawia się nowa kategoria w kosmetyce, która jest właśnie nastawiona na taką ochronę, codzienną pielęgnację, nawilżanie. Robi też coś znacznie więcej, i to coś więcej to są składniki aktywne, które pielęgnacje wspomagają.

Ekspozycja na słońce to jedna z głównych przyczyn uszkodzeń skóry. Zanieczyszczenie środowiska, ekstremalne temperatury i ozon to pozostałe czynniki zewnętrzne, które biorą udział w zewnątrzpochodnym starzeniu się skóry. Styl życia – sen, spożycie alkoholu i palenie, ćwiczenia fizyczne, dieta itp. – mają również wpływ na wygląd skóry. Dział badań L’Oréal przeprowadził badanie w warunkach imitujących codzienne życie , którego celem było obserwowanie przez rok zmian gęstości włókien kolagenu i elastyny w górnych warstwach skóry właściwej na górnej części przedramienia. Badaniu poddawany był obszar chroniony ubraniem jesienią i zimą oraz wystawiany na działanie promieni słonecznych wiosną i latem. Parametry te zestawiono z grubością naskórka i gęstością melaniny, a także z pomiarem elastyczności i grubości skóry.

Badanie, na grupie kobiet w wieku od 55 do 64 lat trwające  od marca do marca kolejnego roku, wykazało:

1. Gęstość włókien kolagenu i elastyny zmniejszyła się o 10 proc. między marcem a czerwcem, pozostała niezmienna między czerwcem a wrześniem, a następnie, między wrześniem i marcem kolejnego roku, włókna kolagenowe zwiększyły się o 17 proc., a włókna elastyny o 17 proc.

2. Średnia grubość skóry (naskórka i skóry właściwej) zmienia się w ciągu roku. Spadek zauważyć można po miesiącach wiosennych (w czerwcu), a wzrost po upływie lata (we wrześniu).

3. Średnia gęstość elastyny jest wyższa pod koniec lata, a jej spadek zaobserwować można zimą. Wzrost gęstości melaniny jest wynikiem pigmentacji fotoindukowanej.

To badanie in vivo wykazało wpływ codziennej ekspozycji na promienie UV na gęstość włókien kolagenu i elastyny. Jest ona mniejsza kiedy skóra wystawiana jest na działanie promieni słonecznych, oraz większa zimą, kiedy skóra jest w pełni chroniona przed promieniami UV (chroniona przez noszone zimą ubrania). Gęstość włókiem kolagenu jest większa w skórze chronionej wobec działania promieni UV, niż skóry eksponowanej.

Ekspozycja na słońce jest więc główną przyczyną „cichego starzenia się” skóry, któremu można przeciwdziałać chroniąc skórę przed codziennym wpływem promieni UV. Brak odpowiedniej ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV powoduje zmiany we włóknach skóry właściwej.