Loading the player ...

Wypowiedź: Urszula Murawska, Urząd Pracy m.st. Warszawy

Marzysz o pracy na swoim? Boisz się, że nie poradzisz sobie z plątaniną przepisów? A co najważniejsze, nie posiadasz wystarczających funduszy na zakup potrzebnego sprzętu? Na szczęście początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na finansową pomoc, która niewątpliwie ułatwi pierwszy okres prowadzenia własnego biznesu. Sprawdź jakie trzeba spełnić wymagania, żeby dostać dofinansowane do otwarcia swojej firmy.

Dzisiaj otwarcie własnej działalności staje się coraz prostsze. Na samym początku musimy wybrać formę. Zazwyczaj są to dwie najpopularniejsze – jednoosobowa działalność lub spółka cywilna. Następnie rejestrujemy naszą firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Tam wpisujemy wszystkie swoje dane, dane firmy i wybieramy formę opodatkowania. Można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu w formie elektronicznej. Od momentu złożenia wniosku do CEIDG możemy zacząć pracować.

Co jeśli nasza planowana działalność wymaga od samego początku zakup odpowiedniego sprzętu, bez którego nie będziemy mogli skutecznie konkurować na rynku. Kredyt na samym początku działalności nie wydaje się dobrym pomysłem, zwłaszcza że jeszcze nie wiemy czy poradzimy sobie prowadząc firmę. Z pomocą przychodzą dofinansowania do otwarcia własnej działalności gospodarczej.

Warunki, które należy spełnić nie są zbyt wymagające. Po pierwsze należy być zarejestrowanym w urzędzie pracy stosownym do miejsca zamieszkania. W większości urzędów czas, kiedy trzeba posiadać status osoby bezrobotnej wynosi od miesiąca do trzech miesięcy.  Nie można posiadać również statusu studenta studiów dziennych w przeciwieństwie do studiów zaocznych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie można także prowadzić innej działalności gospodarczej. Nie ma ograniczenia wiekowego. Zarówno osoby przed 30 rokiem życia jak i osoby po 30 roku życia mają szanse na otrzymanie dofinansowania. Różnica może być jedynie w warunkach.

Gdy spełnione zostaną powyższe warunki , można złożyć wniosek. Procedura otrzymania dofinansowania w zależności od urzędu może trwać nawet do kilku miesięcy. Wniosek badany jest pod kontem formalnym i merytorycznym. Warto mieć udokumentowane doświadczenie, które można dołączyć do reszty dokumentów przez co zwiększają się nasze szanse na pozytywną odpowiedź. Na przykład chcąc otworzyć salon fryzjerski warto pochwalić się ukończeniem szkoły o tej specjalności lub kursu.

Gdy urząd pracy pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek, wtedy możemy przystąpić do zarejestrowania działalności gospodarczej. Następnie musimy podpisać umowę z urzędem na dofinansowanie. Po czym ciągu zazwyczaj tygodnia otrzymujemy dotację. Co ważne nie jest ona wypłacana w ratach tylko od razu jest to pełna kwota. Teraz mamy 30 dni na zakup potrzebnych sprzętów, dlatego warto wcześniej sobie je zaplanować. Dotacja jest bezzwrotna, ale w ciągu 12 miesięcy nie możemy zamknąć naszej działalności.