Loading the player ...

Wypowiedź: Konrad Ryczko, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Złoty coraz mocniejszy. Ostatnie sesje przyniosły nam dalsze umocnienie złotego wobec zagranicznych walut. Jak oceniają analitycy większych zmian nie powinniśmy się spodziewać. Przynajmniej do czwartkowego posiedzenia EBC.

–  Można powiedzieć, że wobec euro złoty jest najmocniejszy od początku roku. Teoretycznie jest to pochodna tego, co się dzieje na szerokim rynku, czyli wzrost kwotowania ropy naftowej, spadek wyceny dolara – mówi newsrm.tv Konrad Ryczko, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

W szerszym ujęciu wydaje się, iż większość rynku czeka już na czwartkowe posiedzenie EBC, gdzie powszechnie oczekuje się, iż M. Draghi obniży dalej stopy depozytowe oraz zwiększy program stymulacyjny w Strefie Euro. Z drugiej strony coraz częściej pojawiają się już głosy, iż jest to ostatni krok tego typu w wykonaniu EBC, a ewentualne podwyżki stóp przez FED (potencjalnie wrzesień? Wedle FEDWatch) mogą przyspieszyć normalizację polityki monetarnej na świecie. Teoretycznie prawdopodobny ruch ze strony EBC powinien utrzymać dobre nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów oraz m.in. walut CEE. Tradycyjnie jednak należy mieć świadomości, iż duża część tego wpływu jest „już w cenach”. Kwotowania EUR/PLN spadły o blisko 20gr z okolic szczytu na 4,50 PLN. Z drugiej strony ewentualne zawiedzenie rynkowych oczekiwań przez EBC może stać się pretekstem do dynamicznej korekty, również na wycenie PLN.

Na szerokim rynku inwestorzy skupią się na m.in. na danych z Niemiec (produkcja przemysłowa) oraz Strefy Euro (rewizja PKB za IV kw.) Ponadto warto zwrócić uwagę na wskazania dot. inflacji ze Szwajcarii.