Loading the player ...

Wypowiedź: Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF, Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF

Coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74 proc. doświadczyło takiej sytuacji – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w kwietniu br. Prawie 85 proc. badanych uważa, że nasz rząd powinien wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego, bo produkcja leków w kraju jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego.

Badanie opinii publicznej wykonane na zlecenie PZPPF w kwietniu br. pokazało, że Polacy mają zaufanie do produkowanych w kraju leków i chcą się nimi leczyć. Prawie połowa ankietowanych, jeśli ma do wyboru tańszy lek sprowadzony z Azji, wybierze nieco droższy krajowy.

– Inwestowanie w krajowy przemysł farmaceutyczny to ważny element nie tylko naukowego, ale i gospodarczego rozwoju naszego kraju. To współczesny patriotyzm. – mówi kardiochirurg, były minister zdrowia, wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Marian Zembala.

Patriotyzm ekonomiczny
Z badania wynika, że coraz lepiej oceniamy jakość leków produkowanych w Polsce. 60 proc. badanych uważa, że jest ona wysoka. To wzrost o 15 pkt. proc. w porównaniu z 2013 rokiem.

– Polacy to w dużej mierze świadomi konsumenci, którzy dokonują odpowiedzialnych wyborów. Przy wyborze między takimi samymi lekami wyprodukowanymi w Polsce a za granicą, częściej sięgają po lek rodzimego pochodzenia. Kupują je z przekonaniem, że za lokalną produkcją stoi dobra jakość. Równie ważne jest to, że dzięki takim zakupom mają wpływ na polską gospodarkę, a także rynek pracy. – tłumaczy Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii UW.

Polacy są zdania, że rozwój przemysłu farmaceutycznego pozytywnie wpływa na polską gospodarkę. Około 80 proc. uważa, że wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy, postępem medycyny i innych dziedzin nauki, a także wzrostem PKB i dochodami państwa.

– Zaczynamy coraz mocniej dostrzegać rolę rodzimych przedsiębiorców, a także korzyści, jakie przynosi polskiej gospodarce ta branża. Dlatego, wydając publiczne pieniądze ze składek obywateli na refundację leków, powinniśmy preferować krajowych wytwórców. – wskazuje Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.