Loading the player ...

Wypowiedź: Adam Walendziewski, ekspert ds. bankowości internetowej i mobilnej ING Banku Śląskiego

Hakerzy coraz częściej wykorzystują nieuwagę i roztargnienie użytkowników internetu. Cyber oszuści wykorzystują coraz to nowsze metody przejęcia danych i także nie pomijają aplikacji mobilnych. To za ich pomocą część osób wykonuje operacje bankowe.  Przed takimi atakami można się jednak ustrzec.

Banki robią wszystko, aby same aplikacje były dobrze zabezpieczone. Nie zwalnia to jednak z obowiązku zabezpieczenia samych urządzeń: komputera, telefony czy tabletu – mówi Adam Walendziewski, ekspert ds. bankowości internetowej i mobilnej ING Banku Śląskiego.

Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest ograniczone zaufanie do programów, które pobieramy. Największe zagrożenia generuje instalowanie plików z niezaufanych źródeł. Same banki też stosują zabezpieczenia, które mają uniemożliwić wykonanie transakcji np. w przypadku kradzieży telefonu.

My w naszej aplikacji mamy np. wbudowany token software’owy, który zabezpiecza samą aplikację mobilną. Dodatkowym mechanizmem zabezpieczającym jest ograniczenie funkcjonalne. Użytkownik nie może wykonać nowej transakcji w samej aplikacji mobilnej, może natomiast autoryzować przygotowane wcześniej przelewy. Nawet gdyby doszło do kradzieży telefonu, PIN czy tożsamości, złodziej nie będzie w stanie wykonać przelewu – dodaje Adam Walendziewski, ekspert ds. bankowości internetowej i mobilnej ING Banku Śląskiego.