Loading the player ...

Wypowiedź: Paweł Owczarski, prezes zarządu spółki Polski Prąd.

Rachunek za prąd jest mniejszy. To za sprawą obniżki, którą zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. Już z początkiem roku weszły w życie nowe stawki. Za energię elektryczną zapłacimy o ponad półtora procent mniej, czyli średnio w portfelu zostanie nam od około 12 do 22 złotych.

– Ceny prądu dla gospodarstw domowych zostały już obniżone. Od stycznia 2016 płacimy od 1 do 3 procent mniej zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Potencjalna skala obniżek jest natomiast dużo niższa. Hurtowe ceny energii w roku 2016 są prawie o 20 zł niższe, niż miało to miejsce rok temu. W związku z tym należy oczekiwać, że Urząd Regulacji Energetyki będzie dążył do dalszego obniżania taryf dla gospodarstw domowych, a ceny dla przedsiębiorców są kwotowane na wolnym rynku w związku z tym tutaj też spodziewam się dalszego spadku cen – mówi newsrm.tv Paweł Owczarski, prezes zarządu spółki Polski Prąd.

Jak informuje URE spadek cen prądu wynika głównie z niższych kosztów zakupu tzw. energii „zielonej”. W 2016 roku spadły nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych: średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 %, a dla odbiorców grup G – gdzie stanowią około połowy całego rachunku za energię – o 2%. Ceny mogą się różnić w zależności od operatora. Warto także pamiętać, że zawsze można go zmienić.

– Przede wszystkim oprócz oczywiście cen za watogodzinę trzeba zwrócić uwagę na dwa elementy: po pierwsze na cenę w przeszłości. Są sprzedawcy energii, którzy oferują bardzo niską cenę powiedzmy na rok 2016, ale jest to umowa kilkuletnia, gdzie ceny w kolejnych latach już są dużo wyższe. Takich umów bym nie rekomendował nikomu – dodaje Paweł Owczarski.

Sprzedawcy stosują też praktykę polegającą na dołączaniu dodatkowych korzyści, dodatkowych usług do sprzedaży prądu. Mogą one podnieść cenę energii, zazwyczaj jest to niewielka kwota rzędu 5 do 10 zł w skali miesiąca.