Loading the player ...

Wypowiedź: Krzysztof Wójtowicz, dyrektor Check Point w Polsce.

Polska ponownie okazała się najbardziej zagrożonym krajem w Unii Europejskiej pod względem ataków cyberprzestępców. W styczniu 2016 nasz kraj spadł o 2 pozycje (z 34 na 36) w rankingu firmy Check Point. Polska jest jedynym krajem z naszej części Europy w pierwszej 50-tce świata. Dla porównania Czechy i Słowacja – mają wskaźnik zagrożenia 4 krotnie niższy od Polski i zajmują pozycje odpowiednio 97 i 126.

Indeks zagrożenia naszego kraju wynosi obecnie 10,3 ( wcześniej wynosił 17,2 ). Oznacza to poprawę ale także powinno alarmować, gdyż na 100 ataków hakerskich 10 jest skutecznych.

– Generalnie rozróżniamy dwa rodzaje ataków. Ataki, na które znamy szczepionki i tutaj możemy się bronić stosując systemy antywirusowe, systemy IPS. Niestety ataki kierowane działają w oparciu o mechanizmy, na które szczepionki nie są znane – mówi newsrm.tv Krzysztof Wójtowicz, dyrektor Check Point w Polsce.

Na podstawie danych pochodzących z ThreatCloud World Cyber Threat Map, eksperci od bezpieczeństwa zidentyfikowali ponad 1500 aktywnych typów złośliwego oprogramowania (malware). Jest to wzrost o 25% względem wcześniejszych danych udostępnionych opinii publicznej.

Na czele rankingu najbardziej zagrożonych krajów, podobnie jak w poprzednim zestawieniu, znalazły się Namibia i Arabia Saudyjska, za którymi uplasował się Barbados. Niestety, wśród najbardziej zagrożonych krajów wciąż znajduje się Polska. Nasz kraj ulokował się na 36 miejscu, czyli dwa oczka niżej niż w listopadowym zestawieniu.

Świadomość zagrożeń ze strony cyberprzestępców rośnie wśród przedstawicieli biznesu, lecz jest nadal na bardzo niskim poziomie w porównaniu do światowych standardów. Badania pokazują, że zaledwie 1/3 pracowników firm jest świadoma zagrożeń wynikających z korzystania z urządzeń mobilnych poza siecią firmową. A to przecież najprostsza droga do utraty wrażliwych danych – podkreśla Krzysztof Wójtowicz.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę Check Point „Security Report 2015”, w roku 2014 co godzinę dochodziło średnio do 106 różnego rodzaju ataków wymierzonych w organizacje na całym świecie. To 48 razy częściej niż w roku poprzedzającym! Według ekspertów, cyberprzestępcy do wykradania danych osobistych coraz częściej korzystają z luk aplikacji antywirusowych oraz programów typu „bot”, które w ostatnim roku zaatakowały aż 83% firm.