Loading the player ...

Prof. Dr. h. n. med. Jacek Szaflik jest kierownikiem katedry i kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego. W wypowiedzi nagranej dla Newsrm.tv przedstawia najnowsze techniki w wykrywaniu Jaskry i komentuje coroczne wydarzenie Forum Jaskry- organizowane przez Polskie Towarzystwo okulistyczne.


Polscy Okuliści kontra Jaskra to coroczna akcja polegająca na otwarciu gabinetów dla wszystkich Polaków w celu wykonania darmowych badań profilaktycznych. W 90 % przypadków, Jaskra przebiega bezobjawowo przez cały czas jej trwania. Tylko 10 % osób, która cierpi na widoczną odmianę jaskry, która daje charakterystyczne objawy.

Co roku w tygodniu jaskry który wypada w drugiej połowie marca w drugiej połowie marca, Polscy okuliści spotykają się, aby rozmawiać o profilaktyce choroby. Podczas Konferencji Polskiego Towarzystwa Okulistycznego- „Forum Jaskry”- okuliści i profesorowie wymieniają się nowościami i spostrzeżeniami dotyczącymi leczenia i wykrywalności jaskry. W ostatnich latach odkryto nowoczesna technikę, która wykorzystuje sztuczna inteligencje. E-jaskra, to technika, która podczas badania z niebywałą precyzją potrafi określić możliwość rozwoju jaskry u pacjenta.