Loading the player ...

Wypowiedź: Artur Kultys, psycholog, psychotraumatolog, terapeuta z Centrum Wsparcia Psychologicznego Ineo

Wyobraź sobie, że nagle, bez konkretnej przyczyny zaczynasz bać się o swoje życie i nie jesteś w stanie nic zrobić. Tak właśnie działają ataki paniki – mogą dopaść każdego, nie można ich przewidzieć i zabezpieczyć się przed nimi. Czym charakteryzują się ataki paniki i jak z nimi walczyć? 

– Ataki paniki absolutnie wyłączają nas z działania. Te stany trwają od dziesięciu, w skrajnych przypadkach do trzydziestu minut i potrzebna jest tu interwencja lekarska oraz podanie środków farmakologicznych. W momencie ataku paniki nie jesteśmy w stanie robić nic – tłumaczy newsrm.tv Artur Kultys, psycholog, psychotraumatolog, terapeuta z Centrum Wsparcia Psychologicznego Ineo. Jeżeli jednak mieliśmy do czynienia wcześniej z taką sytuacją, bądź nasilenie ataku paniki jest mniejsze i wiemy co nasz organizm może nam przygotować, to przydatne mogą się okazać techniki relaksacyjne, których nauczy nas psycholog. 

Wciąż trwają dyskusje, czy lęk napadowy można traktować jako schorzenie samo w sobie, czy towarzyszy on raczej chorobom i zaburzeniom psychicznym jako jeden z objawów. Jak mówi Artur Kultys, przyczyną ataków paniki mogą być właśnie zaburzenia i choroby psychiczne, ale również reakcje na silny bodziec u ludzi którzy nie mieli wcześniej takich problemów i nie mieli zdiagnozowanej żadnej choroby.  Napady lękowe mogą być też reakcją na środki psychoaktywne takie jak amfetamina, kofeina czy dopalacze lub ich odstawienie.