Loading the player ...

Wypowiedź: dr Wojciech Kaźmierczak, prezes Goldenmark SA.

Nie lokaty, nieruchomości ale złoto to coś co kusi coraz bardziej Polaków. To właśnie złoto coraz częściej kupujemy. Eksperci oceniają, że wartość naszego rynku w tym roku przekroczy 10 ton. Już teraz sam rynek wyceniany jest na ponad 1,5 mld złotych i może jeszcze rosnąć.

– Rynek złota w Polsce bardzo dynamicznie rośnie. W zeszłym roku czołowi dystrybutorzy szacowali jego wartość na 7 ton. Myślę, że w tym roku zostanie przekroczone 10 ton – mówi newsrm.tv dr Wojciech Kaźmierczak, prezes Goldenmark SA.

Już teraz rynek złota lokacyjnego w Polsce jest wart 1,5 mld złotych i najpewniej zainteresowanie kruszcem będzie rosło. Powód? Nadal kupujemy mniej złota niż nasi zachodni sąsiedzi np. w Niemczech sprzedaż jest 20 razy większa.

– Rosnąca popularność złota jest spowodowana również tym, że dostępność złotych monet i sztabek wzrasta bardzo mocno. Na rynku działa obecnie około stu dystrybutorów wśród nich jest też np. Narodowy Bank Polski – wyjaśnia dr Wojciech Kaźmierczak.

Złoto inwestycyjne chętniej też kupujemy przez Internet. Natomiast zanim wybierzemy sklep, w którym kupimy nasz kruszec warto sprawdzić czy oferta jest wiarygodna. – Nie trzeba się bać zakupów złota przez Internet. Decydując się na taki zakup należy się kierować zdrowym rozsądkiem. Warto sprawdzić dystrybutora, czy sklep internetowy ma również placówki stacjonarne, jakie są punkty odbioru np. w sklepie Internetowym goldenmark.com ostatnio uruchomiliśmy możliwość odbioru w ponad sześciu tysiącach punktów: stacje Orlen, placówki Poczty Polskiej, kioski Ruch – dodaje dr Wojciech Kaźmierczak.

Najbezpieczniejszą formą lokowania pieniędzy w złoto jest też wybór sztabek pochodzących od producentów akredytowanych przez londyńską giełdę. Nie każdy producent na świecie, który oferuje złoto w formie sztabek, ma taką akredytację. Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców tzw. LBMA zrzesza ponad 70 producentów na świecie w tym głównych producentów złota ze Szwajcarii, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii, czy chociażby Afryki. Jak rozpoznać sztabki, które mają akredytację LBMA? Można to zrobić u sprawdzonego dostawcy np. takiego, który w swojej ofercie ma sztabki od różnych producentów. Taki sprzedawca powinien nam też zagwarantować także odkup tego złota.