Loading the player ...

Wypowiedź: Lucyna Przyborek, Perfect Vision

Okulary przeciwsłoneczne mogą szkodzić. Nic nam nie grozi jeżeli kupimy te z filtrami, im ich więcej tym lepiej. Natomiast tylko przyciemniane szkła mogą wyrządzić wiele szkody.

– Okulary bez filtrów nie chronią naszych oczu a wręcz powodują, że nasza źrenica przez to, że są przyciemnione otwiera się. W taki sposób wszystkie szkodliwe promienie trafiają do naszej soczewki  – mówi newsrm.tv Lucyna Przyborek, Perfect Vision.

Okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed szkodliwymi promieniami UV. Jest ono dla nas niewidoczne ale bardzo groźne dla skóry. Wyróżnia się aż trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB, UVC. Dwa pierwsze są bardzo groźne i szkodliwe dla naszych oczu. – Promieniowanie UVA bardzo źle wpływa na skórę, przyśpiesza procesy starzenia. Trzeba pamiętać, że skóra w oku oczu jest bardzo delikatna, jest trzy razy cieńsza niż pozostała część naszej twarzy. Jest bardziej narażona na wszystkie zmiany – wyjaśnia Lucyna Przyborek.

Bardzo szkodliwe jest też promieniowanie UVB. Może powodować degenerację żółtej plamki, która jest odpowiedzialna za ostrość widzenia i komfort widzenia. Ten typ promieniowania powoduje również zmiany w rogówce i siatkówce oka. Może nawet prowadzić do zaćmy. I właśnie z tych powodów ważne jest, aby wybierać okulary, które chronią nas przed promieniowaniem UV.