Wypowiedź: Anna Rzechowska, prezes Fundacji Sztafeta, Lidia Pospieszalska, muzyk, Marcin Pospieszalski, muzyk.
Prawdziwy śpiewnik z piosenkami śpiewanymi przez partyzantów niezłomnych był inspiracją do zorganizowania unikalnego koncertu „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”, który wczoraj rozpoczął uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś odbędzie się wyjątkowy koncert „Niezłomnym honor” w Reducie Banku Polskiego.
– To piosenki, które śpiewaliśmy w oddziale, razem ze „Szczerbcem” i „Łupaszką” – mówił Józef Bandzo ps. „Jastrząb”, żołnierz niezłomny 3 i 5 brygady wileńskiej Armii Krajowej, który był gościem honorowym uroczystego koncertu w warszawskim Teatrze Buffo.
Wielkim wydarzeniem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie dzisiejszy koncert „Niezłomnym honor” w warszawskim budynku Reduta Banku Polskiego. Wystąpią m. in.: Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova, Ania Rusowicz, Marcelina, Gonix, Kasia Malejonek, Mona, Jadwiga Basińska, Maleo Reggae Rockers, Voo Voo a także brytyjska wokalistka o polskich korzeniach – Katy Carr. Występom artystów towarzyszyć będą filmy prezentujące sylwetki Bohaterów Niezłomnych, zarówno osób żyjących, jak i tych którym nie udało się przetrwać represji.
Projekt „Wilczy ślad. Piosenki niezłomnych” to wyjątkowe widowisko wykorzystujące autentyczne wspomnienia uczestników historycznych wydarzeń, ale także oryginalna płyta. Tworzą ją niezwykłe piosenki, do których słowa układali sami partyzanci I i II konspiracji Wileńskich Brygad Armii Krajowej, a współczesny aranż muzyczny opracowali Lidia i Marcin Pospieszalscy. Płyta została wydana przez Fundację Sztafeta we współpracy z Edycją Św. Pawła.
Podczas otwierającego obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wystąpili, m.in.: Lidia Pospieszalska, Paweł Dusza i wokaliści Teatru Muzycznego Od Czapy. Oprócz poruszających utworów można było usłyszeć unikatowe relacje bohaterów podziemia niepodległościowego, w tym fragmenty wspomnień Józefa Bandzo z tomu pt. „Tak było”, które zaprezentowali profesjonalni aktorzy. Koncert poprowadzili Agnieszka Trzeciakiewicz (Polskie Radio) oraz Przemysław Babiarz (Telewizja Polska).
Terminu „Żołnierze Wyklęci” zaczęto używać na początku lat 90. ub wieku, określając nim członków ruchu partyzanckiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej. Szacuje się, że do takich grup konspiracyjnych w 1945 r. należało ponad 100 tys. osób. W walce partyzantów z komunistyczną władzą zginęło około 15 tys. osób. Pozostali przy życiu byli poddawani represjom i oskarżani o zdradę. W niepodległej Polsce przywrócono im należną cześć, a postaci takie, jak generał Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, Jan Rodowicz „Anoda” czy Danuta Siedzikówna „Inka” stały się znane nie tylko wąskiemu gronu specjalistów, ale także młodemu pokoleniu. Jednym z gości specjalnych tegorocznych obchodów jest Józef Bandzo ps. „Jastrząb”, żołnierz i partyzant AK na Wileńszczyźnie, Podlasiu, Białostocczyźnie i Pomorzu.
Sponsorem obchodów jest PKO Bank Polski.