Wypowiedź: Alicja Lidzińska, radca prawny, kancelaria Robert Jędrzejczyk i Wspólnicy.
Koniec z dowolnością przy określaniu minimalnej wypłaty. Od lipca ma obowiązywać minimalna stawka godzinowa, która wyniesie 12 zł dla umów zleceń oraz umów o świadczenie usług.
Projekt nowelizacji ustawy obecnie znajduje się w Rządowym Centrum Legislacji. Ustawa wprowadzi dwie zmiany. – Pierwsza zmiana dotyczy minimalnego wynagrodzenia za pracę, która obejmie osoby zatrudnione na umowach o pracę. Najważniejszym aspektem jest usunięcie przepisu, który stanowił, że osoba, która po raz pierwszy zostaje zatrudniona na umowę o pracę może otrzymać minimalne wynagrodzenie w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia ustalonego rozporządzeniem wydawanym na podstawie tej ustawy. Co oznacza, że młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy będą mieli znacznie lepsze warunki – mówi newsrm.tv Alicja Lidzińska, radca prawny, kancelaria Robert Jędrzejczyk i Wspólnicy.
Zgodnie z rządowym projektem minimalna stawka będzie także dotyczyła umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu. Zgodnie z projektem przepisy mają być stosowane do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, miesięcznej, tygodniowej itp.).
– Kwota 12 zł ma na celu ujednolicenie sytuacji osób zatrudnionych na umowę o pracę, które otrzymują minimalne wynagrodzenie i osób zatrudnionych na umowę zlecenie. W efekcie jeżeli wypracują tę samą liczbę godzin, co osoby zatrudnione na pełnym etacie to wynagrodzenie otrzymają na podobnym poziomie, czyli niecałe 2000zł brutto – dodaje Alicja Lidzińska.
Nowe przepisy nakładają także więcej obowiązków na pracodawcę. Czas pracy osób zatrudnionych na umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług będzie musiał być ewidencjonowany.
W ślad za zmianami w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę pójdą również zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. To Inspekcja będzie miała uprawnienie do kontrolowania wysokości wynagrodzenia wypłacanego przez przedsiębiorców osobom zatrudnionym na umowę zlecenie i umowach o świadczenie usług. W przypadku jeżeli przedsiębiorca będzie naruszał przepisy będzie mógł zostać obciążony grzywną do 30 000 złotych.