Loading the player ...

Wypowiedź: Michał Milowicz, aktor, piosenkarz, Paweł Sztompke, dziennikarz, recenzent muzyczny, Igor Herbut, LemON, Tomasz Połeć, przewodniczący Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Zespół Wilki, Voo Voo, Chłopaki Nie Płacą z Michałem Milowiczem, Gracjan Kalandyk, Damian Ukeje, LemON a także gwiazdy światowego formatu: Rednex oraz Della Mea – to jedni z wielu artystów, którzy odwiedzili Mrągowo. Tam już po raz 35 miała miejsce odsłona legendarnego Pikniku Country&Folk.

– To jest ważny festiwal dlatego, że tu spotykają się ludzie, którzy kochają tę muzykę. To również spotkanie z gwiazdami ze świata – mówi newsrm.tv Paweł Sztompke, dziennikarz, recenzent muzyczny.

Organizatorzy zadbali o to, aby podczas trzech dni festiwalowych fani Pikniku otrzymali potężną dawkę wspomnień i muzycznych  uniesień. Pierwszy dzień, był gratką dla wielbicieli country i folk. Na deskach amfiteatru zagrały polskie gwiazdy: Cezary Makiewicz, Droga na Ostrołękę, PowerGrass oraz Gang Marcela. Nie zabrakło również zagranicznych wykonawców, czyli zespołu Discountry, Rackhouse Pilfer oraz gwiazdy wieczoru – zespołu Rednex, z ich największym przebojem „Cotton Eye Joe”. Kulminacją koncertu był występ polsko-łemkowsko-ukraińskiej grupy LemON, znanej z takich hitów jak „Będę z Tobą”, „Napraw” czy „Scarlett”.

– My wywodzimy się z folku, żyjemy w takim folklorze naszym i czerpiemy z niego w różnych dziedzinach naszego życia, również muzycznie. Myślę, że country, tak jak folk i nasza muza przede wszystkim wywodzi się z serca. Tu jest prawda i w naszej muzie też jest prawda i emocje. Myślę, że to pokazaliśmy – mówi Igor Herbut, LemON.

Jak co roku, trzeci dzień Pikniku poświęcony został wybranej akcji charytatywnej, tym razem poruszono problematykę zdrowia i choroby stwardnienia rozsianego. Jest to jedna z nieuleczalnych chorób centralnego układu nerwowego, która najczęściej dotyka ludzi między 20. a 40. rokiem życia. W ramach festiwalu, zorganizowano konferencję naukową, na którą zaproszono specjalistów z dziedziny neurologii oraz rehabilitacji. Eksperci dyskutowali na temat sytuacji chorych na stwardnienie rozsiane: młodych, nowo zdiagnozowanych osób, a także poruszali problematykę dostępności do nowoczesnych terapii lekowych i rehabilitacji. – Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 40 tys. chorych na stwardnienie rozsiane, a ich liczba z roku na rok wzrasta. Nasz kraj pod kątem dostępności do terapii plasuje się na niechlubnym, przedostatnim miejscu w Europie. Dlatego tak ważne jest dla nas poruszanie tego problemu na forum społecznym – mówi  Tomasz Połeć, Prezes Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.