Loading the player ...

23 września odbyła się Debata Ekspertów Flu&Covid-19 Forum, na której zostały przedstawione nowe Rekomendacje Ekspertów dotyczące jednoczesnego stosowania szczepionek przeciw grypie i COVID-19. Zgromadzeni eksperci podkreślali, jak ważna jest współpraca pracowników ochrony zdrowia oraz budowanie społecznego zaufania wobec szczepień, co jest kluczowym elementem mającym wpływ na poziom wyszczepialności w społeczeństwie. Ponadto poruszono istotną kwestię zwiększenia dostępności do szczepień przeciw grypie poprzez implementację rozwiązań systemowych wypracowanych wcześniej dla COVID-19 na przykład poprzez umożliwienie realizowana szczepień przeciw grypie w aptekach i szkołach.

Jednym z gości wypowiadających się o wpływie zaangażowania aptek w akcję szczepień na zwiększenie się poziomu wyszczepialności był dr Olivier Rozaire – Przewodniczący URPS Pharmaciens, Auvergne Rhone-Alpes. W swoim wywodzie zaprezentował, jak włączenie aptek do akcji szczepień wpłynęło na liczbę osób zaszczepionych we Francji.

„Liczba szczepień we Francji zmieniła się odkąd zaczęli je wykonywać farmaceuci, , z każdym rokiem obserwowaliśmy jej spadek. W roku 2017 doszło do stabilizacji, a w kolejnych rozpoczął się wzrost” – mówi dr Olivier Rozaire

Wzrost zaangażowania farmaceutów w wykonywanie szczepień jest wręcz imponujący – w pierwszym roku, kiedy zostali oni upoważnieni do przeprowadzania szczepień grupa ta wykonywała jedynie 10-15% wszystkich zabiegów, z kolei w 2019 roku odsetek ten wyniósł aż 38%, co sprawiło, że farmaceuci stali się liderami wśród medyków szczepiących przeciwko grypie.

„Pacjenci mają zaufanie do swoich farmaceutów w kwestii szczepień – liczby mówią same za siebie. Skoro, jak widać w przypadku szczepionki przeciw grypie, jesteśmy liderem szczepień we Francji, oraz wykonujemy również większość szczepień na COVID-19, to możemy wnioskować, że pacjenci chętnie zgłaszają się do aptek”- komentuje dr Olivier Rozaire.

W czasie rozpoczynającego się sezonu grypowego istotne jest, aby uświadamiać społeczeństwo, jak ważne jest szczepienie się przeciw grypie oraz zwiększać dostępność zarówno do samych szczepionek, jak i do punktów szczepień.