Loading the player ...

Wypowiedź: Edyta Szymczak, prezes zarządu, Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.

Koniec bezkarności m.in. dłużników alimentacyjnych? Dłużnicy ci powinni mieć się na baczności. Z początkiem miesiąca ich życie może być trudniejsze – to przez nowe przepisy. Od lipca dane o dłużnikach alimentacyjnych i z tytułu pieczy zastępczej trafiają do wszystkich czterech działających w Polsce rejestrów dłużników, a nie tylko do wybranego, jak miało to miejsce wcześniej. Informacje o długach dopisują do wszystkich BIG również sądy.

– Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Ustaw Karnych zarówno ośrodki alimentacyjne w Polsce, jak i ośrodki, które pracują w systemie pieczy zastępczej oraz wszystkie sądy w Polsce są ustawowo zobowiązane do dopisywania do wszystkich Biur Informacji Gospodarczej informacji o osobach zadłużonych – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestr Dłużników ERIF – To jest bardzo istotna zmiana. Dlatego, że wszyscy dłużnicy będą w ten sposób widoczni w systemach ogólnodostępnych należących do Biura Informacji Gospodarczej.

Rejestry dłużników dostarczają dane do oceny ryzyka praktycznie wszystkim przedsiębiorstwom np. firmom telekomunikacyjnym, dostawcom Internetu, ubezpieczycielom. A to oznacza dla dłużników, że mogą mieć poważne problemy np. z wzięciem telefonu na abonament, czy nawet z zawarciem umowy z dostawcą telewizji kablowej.