Zdrowe płuca zawitają do Wrocławia

Będąc we Wrocławiu 1 września w godzinach wieczornych warto wybrać się w okolice Hali Stulecia! Pojawi się tam stoisko kampanii Płuca Polski. Będzie to doskonała okazja, żeby bezpłatnie zbadać swoje płuca oraz skorzystać z lotu balonem i zobaczyć miasto z góry!

Kampania Płuca Polski ma na celu edukowanie i uświadamianie Polaków na temat groźnej, ale mało znanej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Podstawowym badaniem, które pomaga wykryć nieprawidłowości w pracy płuc i zdiagnozować chorobę, jest spirometria.

1 września 2017 r. w godzinach wieczornych w okolicy wrocławskiej Hali Stulecia pojawią się koordynatorzy kampanii oraz wykwalifikowane pielęgniarki. Chętni będą mogli bezpłatnie sprawdzić kondycję swoich płuc oraz skorzystać z lotu balonem na uwięzi, podziwiając miasto z kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Loty przewidziane są dla pierwszych 80 osób, które poddadzą się badaniom. Akcja rozpoczyna się o godzinie 17:00.

„Skąd pomysł na badanie płuc połączone z lotem balonem? Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc mają ogromne kłopoty z oddychaniem. Ich płuca przypominają  nie do końca nadmuchany balon. Taki balon ma problem ze wzniesieniem się w górę, a chorym wykonanie nawet najbardziej podstawowych czynności potrafi sprawić trudność. Chcemy też, by balon zachęcił jak najwięcej osób do odwiedzenia naszego stoiska i wykonania badania spirometrycznego. Jest ono niezwykle proste i nieinwazyjne, a czasami może nawet uratować życie” – mówi prof. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Głównym czynnikiem, który przyczynia się do powstania POChP jest dym tytoniowy, więc na zachorowanie najbardziej narażone są osoby palące i to już w wieku 40+.  Objawami sygnalizującymi początek choroby są poranny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny oraz duszność. Objawy te często bywają lekceważone lub mylone z innymi schorzeniami.

POChP jest chorobą bardzo słabo zakorzenioną w świadomości społeczeństwa. Z badań przeprowadzonych w 2016 r. na potrzeby kampanii Płuca Polski wynika, że zaledwie 40% Polaków słyszało skrót POChP. Tymczasem ta choroba to 4. najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Według danych z 2015 r. zmarły na nią ok. 3 miliony osób, w tym 17 tysięcy  w Polsce.

„Najważniejsze jest wczesne postawienie diagnozy oraz dobranie odpowiedniego leczenia. Mimo nieuleczalności choroby, można załagodzić jej objawy i sprawić, by poziom życia pacjenta nie uległ szczególnej zmianie” – dodaje prof. Antczak.
 
Osoby chore na POChP nie muszę rezygnować z dotychczas prowadzonego trybu życia. Mogą nadal być aktywne fizycznie oraz cieszyć się życiem. Muszą tylko poddawać się okresowym kontrolom oraz trzymać się ustalonego planu leczenia.

Informacje o wydarzeniu:
Miejsce bezpłatnych badań spirometrycznych i lotów balonem
Teren Hali Stulecia, Wrocław
Data: 1 września 2017 r.
Godzina: 17:00-20:00