Zapora Trzech Przełomów – tama, która spowolniła obrót ziemi

Zapora Trzech Przełomów jest największym projektem wodnym świata. W wyniku jej budowy powstał zbiornik wodny mający ponad 660 km długości, głębokość do 175 metrów i powierzchnię 1045 kilometrów kwadratowych. Do ujarzmienia trzeciej co do długości rzeki świata – Jangcy, której długość wynosi ponad 6,3 tys. kilometrów konieczne było wydobycie 102,6 miliona metrów sześciennych ziemi i kamieni, zalanie 26,43 milionami metrów sześciennych betonu oraz użycie 463 tysięcy ton stali (co pozwoliło by na zbudowanie 63 Wież Eiffla). Od momentu rozpoczęcia prac nad tamą w 1994 roku zostało przesiedlonych 1,3 miliona mieszkańców z 13 miast, 140 miejscowości i ponad 1300 okolicznych wiosek.

Zapora miała na celu nie tylko zapobiegać powodziom, lecz także przynieść korzyści dla farmerów dostarczając wodę z dorzecza tamy do ponad 20 procent gruntów rolnych w Chinach. Innymi korzyściami miało być zmniejszenie wydobycia węgla, pięciokrotny wzrost handlu w okolicach dorzecza oraz 35-37% zmniejszenie kosztów podróży (pięciokrotnie zwiększy się liczba kursujących po Jangcy statków). Zapora negatywnie jednak wpłynęła na środowisko, m.in. wyginęło wiele gatunków flory i fauny.

Według specjalistów z NASA tama miała wpływ na ruch obrotowy Ziemi. Naukowcy twierdzą, że tak duże przesunięcie masy spowodowało wydłużenie dnia o 0,06 mikrosekundy, a także doszło do przesunięcia osi planety o 2 cm. Inni naukowcy twierdzą, że w wyniku parowania wody nad prowincją Hubei zaczęły powstawać chmury blokujące promienie słoneczne, a tym samym w okolicy tamy spadła średnia temperatura o ok. 0,67 stopnia Celsjusza.

Konstrukcja tamy jest przygotowana na przetrwanie trzęsienia ziemi w sile do 7 stopni w skali Richtera.