Zamożni Polacy są nowocześni

Coraz więcej zamożnych osób na świecie chce mieć dom z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wśród nich są Polacy, którzy spośród udogodnień w swoim domu, na pierwszym miejscu widzieliby inteligentne rozwiązania.

 

Autorzy raportu o luksusowym stylu życia przygotowanego dla Sotheby’s International Realty przebadali zamożnych klientów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chinach i Brazylii pod kątem ich zachowań na rynku nieruchomości. Na podstawie wyników można zauważyć, że zdecydowana większość chce zamieszkać w nieruchomości dopasowanej do ich stylu życia. Dodatkową motywacją zakupu są potrzeby rodzinne, dobra lokalizacja i zwrot z zainwestowanego kapitału. Ale wysoka jakość życia wiąże się z udogodnieniami, których zamożni oczekują od swoich domów. Wiążą się one głównie z samochodami (garaż dla kolekcjonerów), wodą (własna marina) i sztuką (miejsce na ekspozycję), ale 65% zapytanych doradców Sotheby’s International Realty na całym świecie zauważyło wzrost liczby klientów zainteresowanych domami z nowoczesnymi rozwiązaniami.

 

Wygodnie i oszczędnie

 

Domy inteligentne mają na celu automatyzację codziennych czynności. – Jej celem może być zarówno podniesienie komfortu domowników, ekologia, jak i oszczędzanie energii. Przyjemnie jest nie musieć pamiętać o wyłączaniu świateł w domu, a jednocześnie mieć świadomość, że nie odbije się to ani na środowisku, ani na kieszeni – mówi Marek Wieruszewski z portalu dominteligentny.pl.

 

Polacy są smart

 

Polacy są skłonni dopłacić za dobrą lokalizację i lubią sami projektować wnętrze nieruchomości. Kupując drugi dom, często pytają o widok na wodę lub jej bliskość, a wśród udogodnień, najbardziej chcieliby nowoczesne rozwiązania. Najpopularniejsze są monitoring, sterowanie oświetleniem oraz systemy audio. Inteligentne rozwiązania można stosować w każdym typie nieruchomości. Jest to kwestia ingerencji w istniejącą infrastrukturę oraz zasobności portfela. – Najlepiej, gdy pewne funkcje przewidujemy już na etapie projektu, choć bywa że budowa się przedłuża i w międzyczasie pojawią się nowsze rozwiązania. Na przykład parę lat temu rozprowadzało się po domu kable, które dziś są wypierane przez sieci bezprzewodowe – dodaje Marek Wieruszewski, dominteligentny.pl.

 

Zadbać o bezpieczeństwo

 

Bezpieczeństwo inteligentnych rozwiązań zależy od tego, ile funkcji dostępnych jest online, jak dobrze zabezpieczone są urządzenia dostępowe oraz jak bardzo sami się pilnujemy. To tak, jak z noszeniem kluczy do mieszkania i dowodu osobistego. Jeśli zgubimy je jednocześnie, to ktoś może znaleźć nasz dom i dostać się do środka. Jeśli nosimy niezabezpieczonego smartfona z aplikacją do sterowania funkcjami w domu, to także prosimy się o kłopoty. – Spodziewam się, że za kilka lat tego typu zagrożenia mogą stać się problemem, ale do tego czasu zapewne rozwiną się też nowe sposoby identyfikacji użytkownika, które z jednej strony będą bezpieczne, a z drugiej nie będą wymagały ciągłego podawania haseł – mówi Marek Wieruszewski.

 

Jerzy Węglarz

Poland Sotheby’s International Realty

 

– Przykład inteligentnych rozwiązań zastosowanych w domu, z oferty Poland Sotheby’s International Realty:

System inteligentnej  instalacji elektrycznej zapewniający zdalne sterowanie wszystkim instalacjami w domu, w tym: roletami, pełnym oświetleniem (w tym oświetleniem elewacji oraz ogrodu), bramami garażowymi oraz wjazdową, centralą alarmową oraz powiadomieniami SMS, ogrzewaniem z pomy ciepła z możliwością regulacji strefowej na podstawie czujników temperatury w każdym z pomieszczeń, wentylacji, klimatyzacji, podgrzewaniem wpustów dachowych, domofonem oraz kamerami z wyświetlaniem obrazu z kamer oraz domofonu na smartfonie, odcięciem wody na podstawie sygnału z czujników zalania zlokalizowanych na całym budynku i basenie, podlewaniem ogrodowym, kominkiem gazowym, temperaturą wody w basenie oraz poziomem wilgotności powietrza i ph wody.

Na podstawie odczytów ze stacji pogodowej system dostosowuje automatycznie parametry grzewcze budynku, reguluje rolety, dostosowuje nawiew powietrza podczas nieobecności w domu.

System daje możliwość osobnego odczytu liczników w postaci wykresów  zużycia prądu na potrzeby ogrzewania, oświetlenia oraz podgrzewania wody w basenie.

Dostęp za pomocą aplikacji w telefonie i tablecie oraz za pomocą dotykowych programowanych przycisków ściennych. Budynek wyposażony został w aktywny system ochrony przeciw wyładowaniom atmosferycznym oraz system czujek obecności dodatkowo sterujący oświetleniem w pomieszczeniach.

 

– Przykładowe mieszkanie z inteligentnymi systemami w Sopocie, z oferty Poland Sotheby’s International Realty: