Zamek Królewski i Józef Chełmoński – nowe monety kolekcjonerskie NBP

W piątek 7 listopada 2014 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu dwie nowe monety okolicznościowe – kolejną pięciozłotówkę z serii „Odkryj Polskę”, tym razem upamiętniającą Zamek Królewski w Warszawie oraz srebrną monetę o nominale 20 zł z serii „Polscy Malarze XIX/XX w.” poświęconą Józefowi Chełmońskiemu.

 

„Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z najważniejszych rezydencji monarszych w Europie. Nie tylko ze względu na urodę swej architektury: powściągliwie surowej i eleganckiej od strony placu Zamkowego i barokowo obfitej od strony Wisły czy klasę artystyczną swych paradnych wnętrz wypełnionych wybitnymi dziełami sztuki, ale przede wszystkim ze względu na swą dramatyczną historię, która wyznaczyła mu rolę symbolu suwerenności państwa polskiego” – podkreśla dr Przemysław Mrozowski, Zastępca Dyrektora ds. Muzealnych i Naukowych Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Moneta, którą Narodowy Bank Polski przygotował dla upamiętnienia Zamku Królewskiego w Warszawie, zostanie wyemitowana w nakładzie do 1,2 mln sztuk. Jej wizerunek zaprojektowała Dobrochna Surajewska, która na rewersie monety umieściła fragment zachodniej elewacji Zamku Królewskiego z wieżą zegarową oraz zarys kolumny Zygmunta III Wazy. Monety wejdą do obiegu w piątek 7 listopada i od tego dnia można będzie je zamienić po cenie nominalnej we wszystkich oddziałach okręgowych NBP.

 

Moneta „Zamek Królewski w Warszawie” jest drugą monetą okolicznościową z serii „Odkryj Polskę”, która ma przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii mają rozmiar standardowych pięciozłotówek i podobnie jak monety obiegowe o nominale 5 zł, również zbudowane są z pierścienia wykonanego z miedzioniklu i rdzenia z brązalu. Dzięki temu, że nowe monety mają standard obiegowy, można nimi swobodnie dokonywać wszelkich płatności. Zastąpiły one okolicznościowe dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold emitowane od 1995 r.

 

7 listopada do obiegu zostanie wprowadzona również moneta srebrna o nominale 20 zł upamiętniająca Józefa Chełmońskiego. To już jedenasta moneta z serii „Polscy Malarze XIX/XX w.”, zainicjowanej w 2002 r.

 

„Twórczość Chełmońskiego, zaliczana do realistycznego nurtu w malarstwie polskim, przekracza ramy tego przyporządkowania”– wyjaśnia dr Urszula Makowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. „W malarstwie Józefa Chełmońskiego zawiera się kwintesencja polskiej wsi, świat jej mieszkańców, przyrody i pejzażu. Tym tematom artysta pozostał wierny przez całe życie” – podkreśla.

 

Wizerunki monetzaprojektowała Ewa Olszewską-Borys. Awers stanowi transpozycję fragmentu obrazu olejnego Józefa Chełmońskiego „Noc na Ukrainie zimą”. Na rewersie natomiast widnieje portret artysty, wzorowany na wizerunku autorstwa Leona Wyczółkowskiego; w tle umieszczono motywy z obrazu Chełmońskiego „Żurawie”.

 

Moneta „Józef Chełmoński” zostanie wyemitowana w nakładzie do 30 tys. sztuk, a jej cena wyniesie 172 zł. Będzie można ją kupić od 7 listopada w oddziałach okręgowych NBP, sklepie internetowym Kolekcjoner lub sklepach numizmatycznych.

 

Kolejne emisje monet kolekcjonerskich NBP zaplanowane są na 4 grudnia. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone srebrne monety 10-złotowe  „Historia Monety Polskiej – brakteat Leszka Białego”, a także monety „Skarby Stanisława Augusta – Jadwiga” (złota o nominale 500 zł i srebrne 50 zł). A już tydzień później, 11 grudnia, NBP wyemituje dwie srebrne monety 10-złotowe w serii „Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej” – okrągłą i kwadratową – poświęcone Grzegorzowi Ciechowskiemu.

 

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.  Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP.