Zamek na każdą kieszeń

Fot.Lion’s Bank  Od 150 tys. zł do ponad 64 mln złotych – z grubsza tak szeroki jest zakres cen oferowanych dziś na sprzedaż zamków w Europie. Najmniejszym budżetem trzeba oczywiście dysponować kupując obiekt w ruinie. Odrestaurowanie go może jednak pochłonąć niemałą fortunę.

Romantyczne marzenia o własnym pensjonacie w górach, domu z dostępem do linii brzegowej, dworku lub nawet zamku nawiedzają wcześniej czy później niemal każdego. Realizacja takich marzeń wymaga jednak kapitału. Tym razem Lion’s Bank sprawdził jak musi on być duży, gdy ktoś chce zostać właścicielem zamku.

 

Zamek za samochód

 

Wyniki mogą zaskakiwać. Okazuje się bowiem, że wystarczy już 150 tys. złotych, aby kupić jeden z najtańszych, o ile nie najtańszy, dostępny dziś w sprzedaży zamek. Oferta taka czeka na nowego nabywcę w województwie lubuskim. Jak wynika z informacji firmy Dolana, zamek, którego historia sięga XIV w., znajduje się niedaleko rzeki, a częściowo okala go sucha fosa. Powierzchnia obiektu to 400 m kw., a park, który otacza zamek ma prawie 3 ha. Niestety zamek kwalifikuje się do kapitalnego remontu. Trzeba więc ponieść wysokie nakłady, aby przywrócić mu dawną świetność. Efektem jest okazyjna cena. Co ciekawe w zamian za zamek obecny właściciel skłonny jest przyjąć w rozliczeniu mieszkanie lub samochód.

 

Stare mury przyciągają biznes

 

Nie powinno ulegać wątpliwości, że nie tylko koszty odrestaurowania zabytkowego obiektu są wysokie. Sporo kosztuje także utrzymanie własnego zamku. Często więc z ruin podnoszone są historyczne mury, w których później działa hotel, spa czy restauracja. Dzięki temu tętnią one życiem, a portfel właściciela ma szanse pęcznieć, a nie topnieć. Jeśli ktoś chciałby ominąć czasochłonną i kosztowną procedurę rewitalizacji i uruchamiania w starych murach hotelu lub restauracji, także znajdzie na rynku nieruchomości coś dla siebie. Przykładem może być zamek w miejscowości Krąg (woj. zachodniopomorskie). Tam to właśnie na właściciela czeka zamek rycerski z końca XV wieku wraz ze znacznie młodszymi zabudowaniami (folwarkiem i stajnią). Łączna powierzchnia zamku i zabudowań to ponad 3,5 tys. m kw. Do tego dochodzi teren o powierzchni około 26 ha z parkiem i jeziorem w otoczeniu lasów i wzgórz. Obiekt dysponuje miejscami noclegowymi dla 120 osób, a wewnątrz urządzona także apartament, w którym zamieszkać może właściciel. Do tego w zamku mieści się restauracja, sala koncertowa, sala balowa, sala rycerska i biblioteka. Cena ofertowa to 15,5 mln zł.

 

Na Zachodzie zamki są droższe

 

Wspomniana kwota 15,5 mln zł nie jest wcale górną granicą ceny jaką można zapłacić za zamek w naszej części globu. Przykład? Zamek Hampton Court w hrabstwie Hereford (Wielka Brytania). Jest to sporej wielkości nieruchomość zajmująca łącznie obszar prawie 380 hektarów. W samym zamku znajduje się 26 sypialni, 23 łazienki i takie pomieszczenia jak: hall bankietowy, prywatna kaplica, sala balowa, biblioteka, jadalnia, oranżeria, galeria. Cała nieruchomość jest oczywiście wyposażona i wykończona zgodnie z wymaganiami minionych epok. Cena ofertowa to 12 mln GBP (równowartość 64,1 mln zł).

 

Cały komunikat prasowy jest dostępny po kliknięciu przycisku POBIERZ TEKST.