ZABIERASZ KAJAK, ROWER LUB DESKĘ NA WAKACYJNY WYJAZD? ZWOLNIJ!

Wielu kierowców lubi spędzać urlop na sportowo. Często wiąże się to z koniecznością przewożenia sprzętu takiego jak rower, deska windsurfingowa czy kajak, a do tego należy odpowiednio się przygotować. Trzeba wybrać sposób transportu, który nie spowoduje zagrożenia na drodze oraz nie uszkodzi samego pojazdu. Ważne jest także dostosowanie prędkości do zwiększonego oporu powietrza – zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i w celu ograniczenia zużycia paliwa.

Przewóz sprzętu sportowego takiego jak rower, deska windsurfingowa czy kajak może okazać się wyzwaniem. Transport tak dużych przedmiotów w bagażniku może wiązać się z różnymi trudnościami, a w wielu przypadkach w ogóle nie ma takiej możliwości. Bardziej praktycznym pomysłem jest więc umieszczenie sprzętu w bagażniku mocowanym na dachu pojazdu.

Należy pamiętać, że przewożenie sprzętu w bagażniku umieszczonym na dachu auta powoduje zwiększony opór powietrza w czasie jazdy. Oznacza to, że wykonywanie niektórych manewrów może sprawiać większy problem niż zwykle, w związku z tym lepiej nie rozwijać nadmiernej prędkości. Wzrosnąć może także zużycie paliwa, dlatego kluczem jest dążenie do płynnej, ekonomicznej jazdy –  radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak bezpiecznie przewozić sprzęt wodny?

Podczas przewożenia deski windsurfingowej lub kajaku warto stosować się do następujących zasad:

1. Aby bezpiecznie dowieźć sprzęt, należy go solidnie przymocować za pomocą uchwytów.

2. Na belki bagażnika wskazane jest założyć podkładki z gąbki, które zabezpieczą deskę przed przesuwaniem i uszkodzeniem.

3. Deskę lub kajak lepiej umocować na brzegu bagażnika – ułatwi to ich wkładanie i zdejmowanie oraz zostawi miejsce na maszt.

4. Przed przywiązaniem sprzętu należy sprawdzić, czy jego koniec nie uszkodzi otwartej klapy bagażnika lub szyby.

5. Metalową klamrę lepiej zabezpieczyć gumową osłoną.

6. Uchwyty na maszt powinno się przymocować w jednakowej odległości wzdłuż osi auta.

7. Taśmy mocujące należy mocno dociągnąć, a ich końce owinąć, by nie hałasowały w czasie jazdy. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów warto sprawdzić umocowanie sprzętu.

Więcej opcji dla rowerzystów

Większość spośród powyższych rad z powodzeniem mogą stosować także osoby przewożące rowery. Ten rodzaj sprzętu z powodzeniem można jednak przewozić także w bagażnikach mocowanych z tyłu pojazdu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że rowery łatwiej umocować na tej wysokości niż na dachu. Kierowca, który przewozi rowery z tyłu auta, nie musi także obawiać się wjazdu do garażu czy parkingu podziemnego, do którego samochód z bagażnikiem na dachu mógłby się nie zmieścić. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy bagażnik z rowerami zasłania tablicę rejestracyjną, konieczne jest umieszczenie dodatkowej tablicy na samym bagażniku. Można ją wyrobić w odpowiednim urzędzie zajmującym się rejestracją pojazdów.