XIII Wrocław Industrial Festival

Fot. XIII Wrocław Industrial Festival

Już 6 listopada rozpocznie się trzynasta edycja Wrocław Industrial Festival, który należy do najbardziej unikalnych w swojej formule wydarzeń zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mierzy się z mrokiem kultury industrialnej, będąc jednocześnie propozycją różnorodną programowo oraz od lat ważną platformą spotkań fanów tej estetyki, jej badaczy i animatorów.

 

Festiwal prezentuje całe bogactwo przemysłowej i post-przemysłowej muzyki w wielu odsłonach: usłyszymy tu ambient, neofolk, cold wave, post-punka, noise i awangardę, jak również trudne do zaklasyfikowania gatunki współczesnej elektroniki, eksperymenty dźwiękowe i klasyczne industrialne brzmienia.

 

Podczas tegorocznej edycji wystąpi uznawany za ojca dark ambientu Brian Williams ze swoim projektem Lustmord – wrocławski set będzie dopiero dwudziestym trzecim w 35-letniej karierze projektu. Wydarzeniem będzie też występ we Wrocławiu The Legendary Pink Dots, grupy, która ma status jednego z najbardziej wpływowych zespołów muzycznych przełomu wieków i która umiejętnie łączy industrialne dźwięki z psychodeliczną wrażliwością.

 

Usłyszymy po raz pierwszy w Polsce legendarną słoweńską Borghesię czy Erica Randoma, należącego do najważniejszych postaci brytyjskiej sceny elektronicznej lat 80-tych XX wieku, ale nie zabraknie i współczesnych eklektyków pokroju francuskich 2kilos&more, którzy do industrialnej mieszanki dodają minimal, post-rock, IDM albo drum’n’bass, w Sali Gotyckiej pojawią się zaś w towarzystwie Black Sifichi, artysty spoken-words.

 

Matt Howdem powróci do Wrocławia ze swoim subtelnym projektem Sieben, który wchodzi w mariaż industrialu z muzyką neoklasyczną, Job Karma zapowiada za to specjalny koncert z udziałem muzyków, biorących udział w nagrywaniu nowego, wydanego w maju tego roku albumu grupy.

 

Bogaty line-up Festiwalu stanowi mieszankę aktualnych trendów w szeroko rozumianej muzyce industrialnej, będzie zatem dobrą okazją do nowych poszukiwań i odkryć dla wszystkich tych, których wrażliwość muzyczną kształci miasto i jego gigantyczny, pulsujący organizm. W tym roku poza gotyckimi przestrzeniami przy Purkyniego 1, gdzie tradycyjnie już gości Festiwal, koncerty usłyszymy również w Eterze i Liverpoolu, ponadto w ramach działań dodatkowych odbędą się pokazy ważnych dla kultury industrialnej filmów w salach Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

 

Więcej informacji o tegorocznych artystach, biletach i karnetach oraz aktualny program Festiwalu można znaleźć na stronie  http://industrialart.eu/