X Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

W ubiegły piątek zakończyła się X jubileuszowa edycja Międzynarodowych Zimowych  Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Organizatorem Mistrzostw było Bielskie Pogotowie Ratunkowe oraz Powiat Bielski. W zawodach wzięło udział 53 drużyny, w tym 44 z Polski i 9 zagranicznych.

Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym to najbardziej znana, prestiżowa i niezwykle widowiskowa impreza na terenie naszego kraju. Ratownicy przyjeżdżają po to, aby się uczyć i wymieniać doświadczenia. Wypadek, wybuch czy napad, to tylko niektóre z przygotowanych konkurencji dla startujących w zawodach ekip ratowniczych.

Nowością tegorocznych Mistrzostw, były zadania związane ze współpracą z ratownikami górniczymi. Organizatorzy wymyślili na terenie kopalni PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach akcję pozorowaną – wybuch gazu w kopalni. Zespoły musiały  poradzić sobie do czasu przybycia pozostałych służb.

Kolejną z akcji symulowanych było zderzenie samochodu osobowego z autobusem komunikacji miejskiej, a w centrum handlowym, ratownicy najpierw musieli pomóc osobie chorej na cukrzycę, a następnie – w skutek napadu na jubilera – rannemu przestępcy.

Nie zabrakło również sesji wykładowych oraz prezentacji najnowocześniejszego  sprzętu medycznego. W pierwszym dniu zawodów podczas panelu naukowego można było  zapoznać się z prezentacją nt. „ LUCAS standardem w zespołach ratownictwa medycznego w Polsce”.

Pod koniec Mistrzostw, dla wszystkich ekip biorących udział w zawodach odbyło się dodatkowe, nie punktowane zadanie związane z użyciem LUCASa.

Zadaniem uczestników było prawidłowe wykorzystanie sprzętu w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Organizatorzy zadania, brali pod uwagę czas przeprowadzenia akcji oraz użycie LUCASa z zachowaniem wszystkich procedur zgodnych dla sprzętu.

Dla 3 zwycięskich ekip ufundowano nagrody. Najlepszymi okazali się:

Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego z Tarnowa, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe – załoga nr. 2, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego z Kielc.

Każda edycja zawodów zostaje wzbogacona o nowe poglądy oraz doświadczenia uczestników – mówi Adam Sroczyński z Physio-Control. Mistrzostwa są  doskonałą okazją do pokazania sprawności i możliwości nie tylko polskiego systemu ratownictwa medycznego, ale także przekonania się jak radzą sobie zespoły z  zagranicy – dodaje.

 

Celem każdej edycji zawodów jest podnoszenie umiejętności reagowania ratowników w codziennych akcjach. Uczestnicy otrzymują możliwość sprawdzenia i doskonalenia swoich umiejętności w warunkach najbardziej zbliżonych do realnych. Corocznie organizatorzy kładą nacisk również na walor edukacyjny imprezy.

 

Zwycięzcami X Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym okazali się:

-I miejsce SP ZOZ RPR Sosnowiec SPR Dabrowa Górnicza

-II miejsce Z.Z.O.Z w Żywcu

-III miejsce Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie

-III miejsce Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego  Kielce

Gratulujemy tegorocznym zwycięzcom i do zobaczenia już rok!