Wystawa „80 lat SKO” – wakacyjna atrakcja stolicy

W SKO PKO Banku Polskiego oszczędzania uczy się już trzecie pokolenie młodych Polaków. Na co zbierali pieniądze uczniowie kilkadziesiąt lat temu? Jakie nagrody i odznaki mogli zdobyć za regularne oszczędzanie? Tego i wiele więcej można dowiedzieć się z wystawy „80 lat SKO”, która do końca sierpnia gości w warszawskiej Rotundzie. To ciekawa propozycja wakacyjnej atrakcji w mieście.

Gdyby dzieci swoimi słowami miały zdefiniować SKO, co by powiedziały? „Jest to coś, w czym cały rok zbieram pieniądze na swoje wydatki i na wakacje”. „To taki szkolny bank”. „Dzięki temu oszczędzam”. Tak uczniowie szkół podstawowych opisują program SKO PKO Banku Polskiego, który w tym roku obchodzi 80-lecie.

Z okazji jubileuszu Szkolnych Kas Oszczędności została zorganizowana wystawa „80 lat SKO”, pokazującą fenomen tego najstarszego i największego, a jednocześnie innowacyjnego, bo opartego na nowoczesnych technologiach, unikatowego, nie tylko w skali naszego kraju, programu edukacji finansowej dzieci i młodzieży. Pełna ciekawostek wystawa w warszawskiej Rotundzie to dobry pomysł na wakacyjną przygodę w mieście i to nie tylko dla dzieci. Dorośli także znajdą tu wiele zaskakujących informacji i powodów do wspomnień. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, plakaty i dokumenty oraz pamietające poprzednie stulecie gadżety. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię. Możemy zobaczyć m.in. wydawany od lat 50. periodyk „Wiadomości SKO”, do którego wiersze o oszczędzaniu pisał np. Jan Brzechwa czy plakaty anonsujące konkursy SKO, tworzone przez najwybitniejszych polskich rysowników i grafików. Autorem jednego z nich jest Tomasz Lew Leśniak, twórca kultowej postaci Jeża Jerzego. Pośród zbiorów znajdziemy też książeczkę SKO z okresu PRL, na którą z sentymentem spojrzy niemal każdy czterdziesto- czy pięćdziesięciolatek; uczył się w końcu w czasach, kiedy zdecydowana większość polskich szkół należała do SKO. Całość ekspozycji wzbogacają elementy multimedialne.

SKO to nie tylko nauka oszczędzania, program obejmuje także podstawy bankowości, ekonomii oraz ekologii i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W latach 2010-2012 przeszedł gruntowną rewitalizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej praktyczny i atrakcyjny – zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Stworzony przez PKO Bank Polski serwis: http://www.sko.pkobp.pl jest pierwszym tak kompleksowym, łatwym w obsłudze, intuicyjnym, bezpiecznym i przyjaznym graficznie produktem dla najmłodszych. Dzięki niemu dzieci mogą, m.in. zakładać wirtualne skarbonki, zdobywać specjalne odznaki i oczywiście na bieżąco sprawdzać stan środków na rachunku oraz historię oszczędzania. SKO Konto dla Ucznia dedykowane dzieciom w wieku 6-13 lat jest bezpłatne, a zgromadzone na nim pieniądze są atrakcyjnie oprocentowane.

W ramach SKO PKO Bank Polski prowadzi szeroko zakrojoną edukację – zarówno wśród dzieci, ich rodziców jak i nauczycieli, którym dodatkowo zapewnia wsparcie merytoryczne, dostarczając pomoce dydaktyczne, m.in. gotowe scenariusze lekcji. Te ostatnie zostały objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i 11 kuratorów oświaty z całej Polski. Zrewitalizowane Szkolne Kasy Oszczędności są doceniane zarówno przez użytkowników, jak i ekspertów, co potwierdzają liczne nagrody przyznane Bankowi właśnie za SKO. Za sukcesami stoją konkretni ludzie – nauczyciele, dzieci, rodzice oraz przedstawiciele Banku, którzy, na co dzień inspirują się nawzajem i tworzą coraz liczniejszą społeczność oszczędzających, przedsiębiorczych i proekologicznych. Motorem tych działań są organizowane od wielu lat konkursy, szczególnie „Konkurs dla Szkolnych Kas Oszczędności” i „Konkurs dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej”. Bank organizuje również konkursy dla użytkowników i czytelników platformy www.SzkolneBlogi.pl. PKO Bank Polski wspiera nauczycieli również przy dokonywaniu operacji na rachunkach oraz prowadzi zajęcia dydaktyczne dla dzieci z wykorzystaniem multimediów. Chętne szkoły zapraszane są na pogadanki i prelekcje do placówek Banku, a nawet na zwiedzanie skarbca.

Wystawę można oglądać do 31 sierpnia 2015 r. w siedzibie Oddziału 1 PKO Banku Polskiego, przy ul. Marszałkowskiej 100/102 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00), a jej wirtualną wersja jest dostępna na specjalnej stronie: www.pkobp.pl/80-lat-sko. SKO w liczbach:

• 80 – tyle lat mają Szkolne Kasy Oszczędności

• 4,6 tys., czyli co 3 szkoła w Polsce uczestniczy w programie SKO

• 157 tys. dzieci ma konto w nowym internetowym SKO

• 550 szkół prowadzi www.szkolneblogi.pl

• 75 tys. fanów mają Szkoły Oszczędzania na portalu NaszaKlasa.pl

• 371 zł to średnia kwota zgromadzona na internetowym koncie ucznia

• 52 proc. dziewczynek i 48 proc. chłopców w wieku 6-13 lat oszczędza w SKO.