Wypadek na wysokości – jak uratować ludzkie życie?

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, od stycznia 2011 do czerwca 2014 aż 361 osób zostało poszkodowanych w wypadkach z udziałem rusztowań. Co roku zatrważające są także liczby mówiące o ilości ofiar śmiertelnych. Istotną kwestią w ograniczeniu tych strasznych statystyk staje się potrzeba wyszkolenia pracowników wysokościowych z ratownictwa w nagłych przypadkach. 

Kiedy na terenie budowy i remontów realizowanych na dużych wysokościach dochodzi do wypadku wezwanie brygad strażackich i służb medycznych może okazać się niewystarczające. Powodzenie przeprowadzenia akcji ratunkowej zależne jest od szybkości reakcji i umiejętnego dotarcia ratowników na miejsce wypadku. W większych miastach istnieje możliwość skorzystania z pomocy specjalistycznych jednostek ratunkowych, przeszkolonych w pracy wysokościowej. Takich rozwiązań brakuje jednak w mniejszych miejscowościach.

Rozwiązaniem tego problemu mogą być szkolenia z zastosowaniem wzorcowych elementów rusztowań. Ważne, aby oprócz znajomości zasad pierwszej pomocy, ich użytkownicy i monterzy potrafili skutecznie wykorzystać wiedzę na temat zastosowanego sprzętu. Przydatna może okazać umiejętność zlokalizowania oraz opracowania bezpiecznej drogi dotarcia do miejsca wypadku.

Zmiana lub wymontowanie jakiegokolwiek elementu z rusztowania, dopuszczonego do użytkowania na podstawie protokołu odbioru, to według rozporządzenia katastrofa budowlana. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, decydując o zmianie układu konstrukcyjnego rusztowania – czyli wymontowaniu jakiegoś elementu, gdy przeszkadza on w zamontowaniu rynny. Obowiązkiem pracodawcy jest odpowiednie przeszkolenie nie tylko monterów rusztowań, ale również innych pracowników wykonujących prace na budowie – podkreśla Grzegorz Dziewulski, prezes firmy Layher Sp z o. o.

Możliwość uczestniczenia w takich spotkaniach istnieje w ramach współpracy pomiędzy Ośrodkiem Szkoleniowym IMBiGS a firmą Layher odpowiedzialną za produkcję rusztowań na całym świecie. Do Instytutu zostały dostarczone przykładowe części rusztowań, które służą do prowadzenia szkoleń na montera.

W Polsce system szkoleń dla osób pracujących na rusztowaniach wygląda dość pobieżnie. W większości dotyczą one przepisów BHP, a niekoniecznie możliwości i przeznaczenia wykorzystywanego sprzętu. Wykwalifikowana kadra budowlana może mieć kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa prowadzonych prac rusztowaniowych i ograniczenia ilości śmiertelnych wypadków.