Wyniki z pierwszego półrocza potwierdzają ogólnoświatowy rozwój przemysłu pocztowego

Jak wynika z analiz opublikowanych przez International Post Corporation, w pierwszej połowie 2014 roku odnotowano wzrost obrotów na rynku usług pocztowych o 2,3% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Wzrost przychodów wynika ze zwiększenia sprzedaży na rynku e-commerce, jak i z intensywnej dywersyfikacji usług pocztowych. W porównaniu do pierwszego półrocza 2013 roku, rynek paczek i usług ekspresowych zwiększył się o 4,8%, umacniając rolę e-handlu jako kluczowego czynnika rozwoju rynku pocztowego.

Przychody z obsługi listów pozostały na tym samym poziomie, co potwierdza spowolnienie spadku zainteresowania tym segmentem usług. Przyczyn można upatrywać w powrocie do wykorzystania poczty w bezpośrednich kampaniach marketingowych. Tymczasem UPS zapowiedział swoje plany rozwoju usług dostawy towarów. Spółka chce rozszerzyć w Ameryce Północnej oraz Europie dwa kluczowe programy: My Choice (sieć maszyn do samodzielnego odbierania towarów) oraz Access Point (stacjonarne punkty odbioru towarów). Czołowy kurier na świecie chce dostosowywać swoje usługi do wymagań e-konsumentów, dostrzegając perspektywy dostaw transgranicznych. W tym celu firma zdecydowała się na nabycie specjalizującej się w cross-border spółki i-parcel.
„Zapotrzebowanie na usługi logistyczne będzie rosło wraz z rozwojem sektora e-handlu, a coraz większe znaczenie będą miały dostawy transgraniczne. Póki co jednak cross-border pozostaje wyzwaniem dla operatorów logistycznych, głównie ze względu na kwestie ekonomiczne. Wydaje się, że dostawy door-to-door nie będą w stanie konkurować z atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem, jakim jest są automatyczne terminale. Przykładem może tu być współpraca InPost z Aramex Group. Kooperacja z czołowym graczem na rynku usług logistyczno-transportowych doprowadzi do stworzenia pierwszej na Bliskim Wschodzie i w Afryce transgranicznej sieci terminali, umożliwiających samodzielne nadawanie i odbieranie przesyłek 24/7. To jednak nie pierwsza nasza inicjatywa w obszarze dostaw transgranicznych. W 2012 roku Grupa Integer.pl dostarczyła swoje maszyny estońskiemu operatorowi pocztowemu Eesti Post (obecnie Omniva), który oferuje dostawy transgraniczne na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. Po dwóch latach co druga paczka wysyłana z estońskich sklepów internetowych trafia właśnie do Paczkomatu® InPost”
komentuje Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.
USA: Konsumenci kupią więcej prezentów świątecznych online

Dwie nowo opublikowane prognozy prezentują nieco odmienne spojrzenie na perspektywy sprzedaży, niemniej obydwie przedstawiają taki sam wniosek: e-handel odegra większą rolę w najbliższym sezonie świątecznym. Shop.org przewiduje, że łączna wartość sprzedaży online w listopadzie i grudniu po raz pierwszy przekroczy 100 miliardów dolarów. Prognozy Shop.org przewidują wzrost e-commerce w tym okresie w wysokości 8-11%. Z kolei analitycy Deloitte prognozują dynamikę na poziomie 13,5 – 14%, podczas gdy eMarketer nawet o 16,6%.
„Amerykański rynek jest wciąż największy pod względem sprzedaży online, co stwarza ogromne perspektywy rozwoju – zarówno dla e-sklepów, jak i operatorów logistycznych. Gorący okres przedświąteczny zaczyna się w Stanach Zjednoczonych wcześniej z uwagi na listopadowe Święto Dziękczynienia i następujący po nim okres internetowych wyprzedaży. W związku ze słabo rozwiniętą siecią click&collect w USA bardzo interesujemy się wejściem na ten atrakcyjny, ale jednocześnie wymagający rynek – po sfinalizowaniu procesu fundraisingu. Jesteśmy przekonani, że Paczkomaty® InPost, umożliwiające całodobowe odbieranie i nadawanie przesyłek, będą stanowić doskonałą odpowiedź na zapotrzebowanie Amerykanów w zakresie efektywnej i sprawnej usługi logistycznej”
dodaje Rafał Brzoska.
UK: Rozwój rynku e-commerce w Wielkiej Brytanii nabiera tempa

Brytyjscy konsumenci należą do europejskiej czołówki pod względem wydatków przeznaczanych na zakupy w sieci. Z najnowszych badań wynika, że mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa kupują w sieci więcej i częściej niż Francuzi lub Niemcy, a liczba transakcji wciąż bardzo szybko rośnie. Tylko na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy liczba osób dokonujących zakupów online w Wielkiej Brytanii (27%) była dwukrotnie większa niż we Francji (14%) i Niemczech (10%). Wraz ze wzrostem częstotliwości dokonywania transakcji w sieci, zwiększa się także liczba sklepów, z których korzystają konsumenci. Aż 73% Brytyjczyków twierdzi, że regularnie poszerza krąg detalistów, u których zamawia swoje produkty. W tym samym czasie podobny trend deklaruje 64% konsumentów z Francji i jedynie 58% z Niemiec. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem mieszkańcy Wysp Brytyjskich pobiją także inny rekord. Tym razem związany z liczbą dokonywanych w sieci transakcji. Według danych IMRG MetaPack U.K. Delivery Index liczba zamówień składanych przez internet może osiągnąć w 2014 roku nawet 900 milionów, co odpowiada 930 milionom dostarczonych przesyłek. Z analizy zawartych w badaniu informacji wynika również, że w porównaniu z sierpniem wolumen dostaw produktów zamawianych online wzrósł o 20% rok do roku. Utrzymanie takiego trendu oraz informacje z ubiegłych lat pozwalają stwierdzić, że kolejnego wzrostu – tym razem o 10% – możemy spodziewać się już w okresie świątecznych zakupów.
„Brytyjski rynek e-commerce jest bez wątpienia jednym z najlepiej rozwiniętych na świecie. Duża dynamika zmian zachodzących w zakresie e-handlu wynika między innymi z ogromnej świadomości konsumentów, którzy doskonale znają swoje potrzeby i oczekiwania. Odnosi się to także do kwestii jakości usług logistycznych i dostaw zamawianych produktów. W naszej ocenie rynek brytyjski jest zdominowany przez usługi typu click&collect, ale dotychczas brakowało tu rozwiązań zautomatyzowanych. To właśnie przyczyna rosnącej popularności Paczkomatów® InPost w Wielkiej Brytanii! Zamierzamy systematycznie inwestować w rozwój naszej sieci w tym kraju i rozbudować ją do 2.000 maszyn do końca 2015 roku. Kluczowe są dla nas partnerstwa, m.in. z: sieciami supermarketów Morrisons i Tesco, sklepami Toys R Us, a także graczami e-commerce – MetaPack i P4D. Jesteśmy pewni, że już niebawem dołączą do nich kolejne znaczące podmioty, doceniające skuteczność naszych rozwiązań”
podsumowuje Rafał Brzoska.