WROsound zdradza program festiwalu

WROsound jest corocznym wydarzeniem muzycznym, odbywającym się każdej jesieni na dwóch scenach koncertowych Impartu. To już 6. edycja festiwalu, który od 2009 roku, pod szyldem „Wrocławski Sound”, zaprezentował ponad 80 artystów i przeszło 100 godzin muzyki granej na żywo.
W tym roku powracamy w nowej formule, z nowym szefem artystycznym, nowymi brzmieniami i pod skróconą, ale poszerzającą horyzont nazwą – WROsound. Nie ogranicza nas już określenie „wrocławski”, które jednoznacznie wskazywało na geograficzną przynależność do danego miejsca. W sztuce nie chodzi o trzymanie ciekawych i wartościowych zjawisk tylko dla siebie. Chcemy sprawić, by WROsound stał się istotną marką, wyznaczającą świeży kierunek myślenia, do którego będą mogli odnieść się absolutnie wszyscy zainteresowani, bez względu na miejsce swojej aktywności.
Międzynarodowy zasięg terminu WROsound jest również znaczący, gdyż podążając szlakiem Odry – najstarszego i najbardziej naturalnego szlaku komunikacyjnego – odwiedzamy miejsca położone nad tą wielką europejską rzeką – oprócz Polski, także Czechy i Niemcy. Ponadto Wrocław znajduje się w środku trójkąta wyznaczonego przez trzy stolice – Warszawę, Berlin i Pragę. Współpraca artystów z oddalonych od siebie miejsc poprzez Internet wydaje nam się dziś oczywista i powszechna, ale centralne położenie naszego miasta już w przeszłości było katalizatorem twórczych spotkań na jak najbardziej realnym gruncie. Podobnie, jak burzliwe losy historycznego Wrocławia, które sprawiły, że jest to miejsce wyjątkowe, na każdym kroku ukazujące wspólnotę wielonarodowych inspiracji.
Nowa formuła festiwalu jest bezpośrednio związana właśnie z otwarciem się na zagranicę, ponieważ już w tej edycji będziemy gościć wykonawców z Czech i a w przyszłości także z Niemiec. Ponad lokalność sięgniemy także przy doborze polskich zespołów z miast położonych nad Odrą.  Przede wszystkim jednak  wciąż chcemy szerzej pokazywać różnorodność i bogactwo nurtów wrocławskiej sceny muzycznej. Mamy tutaj do czynienia z prężnie rozwijającym się, kreatywnym środowiskiem, którego potencjał tętni mnogością gatunków. We Wrocławiu każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy przyjemnych melodii, pasjonaci komputerowych dźwięków, jak i poszukiwacze śmiałych eksperymentów. Nowatorskie zdarzenia chcielibyśmy też sami inspirować. Nie zabraknie więc niespodzianek, tajemniczych gości, czy niepowtarzalnych – bo przygotowanych specjalnie na WROsound – projektów muzycznych.
Nie mniej istotnym celem naszych działań jest promocja utalentowanych, młodych, wrocławskich artystów, którzy już teraz zasługują na  uwagę na scenie ogólnopolskiej. Aby osiągnąć tak szeroki zasięg, wykorzystamy nie tylko tradycyjne formy przekazu, ale również nowe media. Zdajemy sobie sprawę, że to Internet stał się miejscem najgorętszej debaty i mamy nadzieję, że nasze pomysły na wysłanie WROsoundu w eter okażą się równie innowacyjne i skuteczne.

 

Już niedługo, bo w 2016 roku, Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Chcielibyśmy przygotować się do tego wydarzenia, prezentując naturalność inspiracji przepływających z Odrą przez niemal pół Europy. WROsound ma szansę stać się jednym z najważniejszych instrumentów w wielkiej symfonii święta europejskiej kultury.

 

W tym roku na scenie Impartu wystąpią:

 

PIĄTEK 24.10.2014

19.00 – 19.50 NOTOPOP
20.00 – 21.10 BABU KRÓL
21.20 – 22.35 POPRZYTULA
22.50 – 23.50 WE DRAW A
00.00– 01.00  NERVY

SOBOTA 25.10.2014

19.00 – 19.50 KRISTEN
20.00 – 21.00 MILOMAILO & RIDDIM BANDITS
21.10 – 22.10 PETER J.BIRCH & THE RIVER BOAT BAND
22.15 – 22.35 BRESLAUX
22.40 – 23.40 PURE CITYZEN
23.50 – 01.30 ELECTRO-ACOUSTIC BEAT SESSIONS & GUEST

 

ARTYŚCI:

NOTOPOP (WROCŁAW) – młoda, wrocławska formacja, której muzykę charakteryzuje ciepły wokal o wyrazistym brzmieniu, otoczony elektronicznymi dźwiękami, prowadzony przez melodie, które chce się nucić. W zależności, czy nazwę zespołu czytamy po polsku, czy po angielsku, otrzymujemy różne znaczenia „za” lub „przeciw” popowi. Również ta gra odznacza się w muzyce formacji.

https://soundcloud.com/notopop

BABU KRÓL (WROCŁAW) –wspólny projekt ikon polskiej alternatywy Budynia i Bajzla. Założona przed trzema laty formacja ma na koncie świetnie przyjętą płytę „STED” poświęconą twórczości wybitnego polskiego poety Edwarda Stachury. Artyści nie podchodzą do poezji Stachury na klęczkach, mocno i odważnie przekształcają wiersze, czyniąc je znacznie przystępniejszymi dla współczesnego widza i słuchacza. Na WROsoundzie Babu Król pojawią się z materiałem z nowej płyty zatytułowanej „Baobab”. Tym razem w całości autorski album złożony jest z emancypacyjnych manifestów. Teraz śpiewają „o tym, że życie to ruch, że nie ma jak odpuścić sobie „spinę”, że jak się czymś „jarasz”, to czujesz, że żyjesz! O tym, że „żegnaj Gienia, świat się zmienia”, że jesteśmy dostępni tylko w tej jednej wersji i warto o nią dbać, że fantazje to nie rzeczywistość! I tak dalej…” – mówi Budyń o nowym krążku.

https://soundcloud.com/niedzielny/babu-kr-l-jak

POPRZYTULA – (WROCŁAW/OPOLE) pochodzący z Wrocławia i Opola zespół ma na koncie jedną płytę i szeroko komentowany, przyjęty niezwykle pozytywnie zespół w programie „X-Factor”, gdzie pod swoje skrzydła przyjął ich Kuba Wojewódzki. Poprzytula to formacja, która ma szansę stać się następcą weteranów WROsoundu, zespołu Mikromusic.  Ich szlachetny pop ucieka w stronę delikatnego trip-hopu, cechują ich eksperymentalne instrumenty. Niezwykle harmonijna muzyka sprawia, że jest naprawdę przytulnie.

https://soundcloud.com/poprzytula

NERVY –  (WROCŁAW) nowa inicjatywa twórców Agima Dżejlili z Őszibarack, Igora Boxxa ze Skalpela oraz Jana Młynarskiego z Őszibarack. Jak pisze o nich Marcin Staniszewski: Wyobraźcie sobie cyrk: arena, orkiestra dęta, klauni, słonie. A teraz wyobraźcie sobie, że wszyscy oni w nieznanych okolicznościach przyrody przyjęli sporą dawkę LSD – klaun załapał bardzo mrocznego tripa, orkiestra pompuje techno zamiast zwyczajowych pociesznych melodyjek, a słonie oszalały i pozostawione samopas sieją destrukcję. Cyrkowy namiot stanął w płomieniach, pożar jest nie do opanowania. Tak mniej więcej brzmi utwór „Euforia 3”, który jako pierwszy miałem okazję odsłuchać. Na WROsoundzie wystąpią w składzie koncertowym: Dżejlili oraz Młynarski z towarzyszeniem orkiestry dętej.

https://soundcloud.com/oszibarack/nervy-manai-master-agim

WE DRAW A – (WROCŁAW) Electro-popowy duet pochodzący z Wrocławia. Pierwszy utwór „Tears from the sun” powstał w ciągu kilku letnich tygodni 2012 roku. Później muzycy spotkali się jeszcze kilkukrotnie w domowym studio jednego z nich i nagrali trzy kolejne utwory na potrzeby pierwszej epki „Glimpse„, wydanej w kwietniu 2013 dla Brennnessel Records, labelu prowadzonego przez muzyków Kamp!. Ich pierwszy koncert był jednym z najszerzej komentowanych wydarzeń Off Festivalu 2013, zarówno w polskich jak i zagranicznych mediach muzycznych. Rok zakończyli opublikowaniem kolejnego, czteroutworowego wydawnictwa – “Whirls EP”. Senne wokale i głeboko hipnotyczne dźwięki syntezatorów, przywoływały na myśl ich krótkogrający debiut, ale były także kolejnym krokiem w formowaniu unikalnego brzmienia wrocławskiego duetu. “Whirls” i “Glimpse” stanowią pewną zamkniętą całość, dlatego na debiutanckim albumie duetu usłyszymy już inne We Draw A, daleko rozwinięte w swoim myśleniu o nagrywaniu elektroniki. Prace nad debiutem trwają, premiera jesienią 2014 roku.

https://soundcloud.com/brennnesselrec/we-draw-a-close

KRISTEN – (SZCZECIN) zespół Mateusza Rychlickiego, Łukasza Rychlickiego i Michała Bieli, założony w Szczecinie w 1997 roku. Ich muzyka to ciepło strun przyprószone surowością rytmów, bardzo inteligentne gitarowe granie prowadzące do nieoczywistych, czasem hałaśliwych miejsc. Polska scena alternatywna czekała na ich powrót, nowe utwory (nagrane z gościnnym udziałem Macieja Bączyka z wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty) miały premierę 30 września. Kristen zagrało kilkaset koncertów w Polsce i zagranicą, m.in. na Primavera Sound w Barcelonie, czy OFF Festivalu. Pierwszy raz zaprezentują we Wrocławiu materiał z nowej płyty.

https://soundcloud.com/kristen-the-band/hold-me

MILO MAILO & RIDDIM BANDITS – (WROCŁAW) przedstawiciel wrocławskiej sceny hiphopowej. Od 1999 roku tworzy różne undergroundowe projekty, w 2006 rozpoczął współpracę z GPD, która dwa lata temu pozwoliła mu na wydanie debiutanckiej płyty „Kamień milowy”. Często koncertuje z Natural Dread Killaz i Mesajah. Jak sam mówi, inspiracje czerpie z natury: gór, morza, czy jezior. – W górach, nad morzem, czy jeziorem szukam wdechów, natury, równowagi chwili, tych rzeczy, których gołym okiem czasem nie widzimy – słyszymy w utworze „Jestem”. MiloMailo nagrywa właśnie drugą płytę, która powstanie również jako efekt współpracy rapera z GPD.

https://soundcloud.com/milo-mailo

BRESLAUX – (WROCŁAW) projekt grupy młodych muzyków dowodzony przez charyzmatycznego saksofonistę Witolda Sikorę. Mniej tu jednak tradycyjnego jazzu, a więcej transowej elektroniki dopełnianej mieszanką elektro, dubstep’u i drum’n’basu. Artyści dobijają się dopiero do czołówki wrocławskiej sceny elektronicznej, ale zapewniają ekscytujące połączenia i wymykają się próbom kategoryzacji. Eksperci od muzycznej pirotechniki – wysadzają scenę gigantycznymi dawkami elektryzujących dźwięków.

https://soundcloud.com/breslauxofficial/breslaux-not-afraid

PURE CITYZEN – (OSTRAVA/OPAVA) pierwszym zagranicznym gościem WROsound będzie zespół Pure Cityzen pochodzący z Czech. Na początku swojej kariery Radiohead hołdowało starej punkowej zasadzie, według której „Anyone can play gitar”. Pure Cityzen także eksperymentują z formą utworów, są jednak znacznie żywsi niż Brytyjczycy. Czeski zespół przeplata improwizacje żwawym surf-rockiem, tworząc naprawdę interesujące dźwięki.

http://bandzone.cz/purecityzen

ELECTRO-ACOUSTIC BEAT SESSIONS feat. WALDEMAR KASTA– (WROCŁAW) EABS to znacznie więcej niż zwykły zespół. Idea tego wyjątkowego projektu zrodziła się z potrzeby grania na żywo i stanowi hołd dla improwizacji tak legendarnych artystów jak Ahmad Jamal czy Gil Scott Heron. Muzycy zebrani na cykl jam session przez DJ-a Spisek Jednego stworzyli żywy koncertowy organizm wspomagany przez wspaniałych gości, m.in. Dave’a Liebmana, Natalię Lubrano, Paulinę Przybysz, W.E.N.Ę, czy Abradaba. Ich renoma wychodzi daleko poza wrocławskie kluby, bo jako koncertowy skład Raashana Ahmada podróżowali także poza Polskę, zaliczając kolaboracje z najważniejszymi muzykami  hip-hopu. Opinię najciekawszego muzycznego zjawiska we Wrocławiu potwierdza prestiżowa nagroda WARTO przyznana im w tym roku przez lokalną redakcję Gazety Wyborczej. Na scenie WROsound ekipie EABS towarzyszyć będzie raper, wokalista, osobowość telewizyjna i sceniczna. Legenda  wrocławskiej sceny hip-hop’owej, założyciel równie legendarnego  zespołu K.A.S.T.A – WALDEMAR KASTA. To będzie ich premierowe muzyczne spotkanie!

https://soundcloud.com/beat-sessions
PETER J.BIRCH & THE RIVER BOAT BAND – (WOŁÓW) Piotr Brzeziński przybrał ten pseudonim, by upodobnić się amerykańskich songwriterów grających alternatywny folk. Do jego zespołu o nie mniej malowniczej nazwie The River Boat Band zaciągnęli się muzycy znani z wielu alternatywnych kapel takich jak Happy Pills czy Let the boy decide. Szybko dostali zaproszeni na gdyńskiego Openera i słowacki Poke Festival gdzie spotkali się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Kolejnym przystankiem ich podróży w stylu american country będzie WRO Sound, gdzie swoją premierę będzie miała druga płyta Petera J. Bircha – „Yearn” już teraz zbierające świetne recenzje.

https://soundcloud.com/peter-j-birch