Wrocławskie artystki pojadą do San Sebastián

Fot. ESK 2016

Magdalena Kreis, Natalia Romaszkan i Ewa Rebeka Służyńska pojadą do Kraju Basków, gdzie będą realizować swój projekt artystyczny pt. „Po drugiej stronie stołu”. Wrocławianki zwyciężyły w pierwszej edycji Programu Rezydencji Artystycznych ESK 2016, który jest jednym z elementów współpracy Biura ESK 2016 z baskijsko-hiszpańską Europejską Stolicą Kultury w roku 2016 – San Sebastián. 

W ramach programu artyści wywodzącym się z Wrocławia i Dolnego Śląska mają możliwość odkrycia San Sebastián i realizowania w tym mieście swoich autorskich projektów. Do udziału w pilotażowej edycji programu zaproszono trzyosobowe grupy, które chciały zrealizować swój artystyczny pomysł, inspirując się hiszpańską i baskijską ESK 2016. Program Rezydencji Artystycznych nie precyzował dziedziny lub dziedzin sztuki, które mogły się stać narzędziem artystycznej ekspresji.

Po drugiej stronie stołu

Projekt rezydencji wrocławskich artystek rozpocznie się od wizyty badawczej, której punkt wyjścia stanowić będzie baskijska kultura kulinarna – należy podkreślić, że jedzenie jest w Kraju Basków ogromnie istotne, tamtejsza tradycja kulinarna stanowi jedną z najważniejszych na świecie. Wrocławianki skupią się na zwyczajach, przedmiotach, tradycjach i kontekstach związanych z kuchnią baskijską i jej specyficzną kulturą. W trakcie pobytu będą angażować się w przeróżne działania artystyczne i animacyjne, stworzą trzy murale, które powstaną z udziałem lokalnych twórców i mieszkańców San Sebastián, a ich tematyka krążyć będzie „wokół stołu”.

Po powrocie do Polski wrocławianki przygotują książkę w formie cyfrowej, by mogła funkcjonować w sieci jako zbiór doświadczeń artystycznych, związanych z podróżą do Kraju Basków. Artystki planują także zorganizować wystawę, na której zaprezentują zebrany materiał badawczy – obiekty wraz zapiskami, notatkami, rysunkami. Prezentacji będzie także towarzyszyć dokumentacja zdjęciowa z całego pobytu oraz działania warsztatowe.

Magdalena Kreis (1987) – absolwentka kulturoznawstwa (UWr), animacji społeczno-kulturalnej (PPSKAKiB we Wrocławiu), a także edukacji artystycznej (ASP Wrocław). Od 2010 roku związana z galerią Dizajn – BWA Wrocław, gdzie wraz z Natalią Romaszkan realizuje autorski projekt edukacyjno-artystyczny „3D czyli Dizajn Dla Dzieci“. Od 2012 roku współtworzy sieć Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów, działającą w ramach Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“. W 2013 roku rozpoczęła współpracę z Centrum Sztuki WRO. Laureatka stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Wrocławia.

Natalia Romaszkan (1989) – absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (UWr). Pisze pracę dyplomową na wrocławskim kulturoznawstwie dotyczącą teorii dizajnu. Projektantka wnętrz. Od 2010 roku zajmuje się edukacją i animacją społeczną i kulturową, jest także kuratorką. Razem z Magdaleną Kreis współtworzy i realizuje autorski projekt edukacyjno-artystyczny „3D czyli Dizajn Dla Dzieci” w galerii Dizajn – BWA Wrocław. Wspólnie stworzyły też książkę „Zeszyty do dizajnu”.

Ewa Rebeka Służyńska (1990) – w lipcu obroniła tytuł licencjata na kierunku edukacja artystyczna (ASP Wrocław). Indywidualna wystawa dyplomowa serigrafii była prezentowana w BWA Wrocław. W październiku rozpoczyna studia na kierunku mediacja sztuki. Tworzy rysunki, grafiki, murale, zajmuje się także kulinariami i fotografią.