We wnętrzach królują pastele i natura

Tkaniny mające oddziaływać na nasze zmysły oraz kolory i desenie odnoszące się do natury – to jedne z najnowszych trendów, które opanują nasze wnętrza. W sezonie 2015/16 przewagę wezmą pastele, królować będzie niebieski oraz miedziane dodatki. Z bogatej palety inspiracji wybraliśmy  te najważniejsze i najciekawsze style.

Sensoryczność_Trendy 2015_HAFT Pastele_Trendy 2015_HAFT Pamięć_Trendy 2015_HAFT Odkrycie_Trendy 2015_HAFT

 

Światowi projektanci i znani blogerzy zapowiadają, że ten rok będzie należał do pasteli.  Do łask wracają też tkaniny we wzory. Nowości w branży tekstyliów były prezentowane na Targach Heimtextil, które otwierają sezon imprez w branży wystroju wnętrz na świecie. Cztery dni targowe były okazją do prezentacji nowości, wymiany doświadczeń i wiedzy. Targi pokazują jak ważne w wystroju wnętrz są tekstylia, a różnorodność faktur i kolorów wskazuje, że to najważniejsze trendy przyszłego sezonu.– mówi Magdalena Tomaszewska, Kierownik Działu Kreacji Produktu z Fabryki Firanek i Koronek HAFT. W tym roku dominują cztery style projektowe: „Sensoryczność”, w którym tkaniny odznaczają się fakturą i pobudzają zmysły, „Mixologia” polegająca na łączeniu na pozór różnych od siebie wzorów, „Odkrycie”, w którym dominują desenie i wzory związane z kosmosem oraz trend  „Pamięć”, nawiązujący do tradycji i  rękodzieła.

 Tkaniny, które pobudzają zmysły

„Sensoryczność” opiera się na tworzeniu produktów, które zainteresują impulsami dotykowymi i zmysłowymi. Tworzenie takich tkanin polega na powiązaniu projektowania i nauki. W tym celu wykorzystuje się inteligentne tkaniny, a inspiracja czerpie także z branży kosmetycznej i odnowy biologicznej. Tkaniny sensoryczne zwracają uwagę ogromną różnorodnością efektów dotykowych, które pobudzają zmysły. Światło, połysk, kobiecość i przejrzystość kontrastują z matową powierzchnią papieru czy oleistym wykończeniem. HAFT proponuje koronki, które będą wyglądać świetnie na ozdobnych poszewkach do poduszek. Zmysły pobudzą też żakardowe lambrekiny oraz gipiurowe bieżniki i obrusy –  komentuje Magdalena Tomaszewska.

Chaotyczna poprawność, czyli wzory, druki i kolory

Prym wiodą afrykańskie wzory oraz połączenie retro z futuryzmem, czy cyfrowości z ekologią. W trendzie „Mixologia” ważna jest wymiana doświadczeń, eksperymenty i międzykulturowa wielobarwność. Pozorny chaos staje się poprawną całością, a różnorodność jest atutem. Osobom lubiącym kontrastowe połączenia spodoba się pomysł zastąpienia tradycyjnych firanek panelami. Każdy element może mieć wtedy inny kolor lub deseń.

 Inspiracja kosmosem i Ziemią

W tym sezonie wyjątkową inspiracją dla projektantów był kosmos oraz Ziemia. Pojawiają się motywy księżycowej skały, meteorytów i kamieni. Kluczową rolę odgrywają tkaniny nawiązujące do kosmosu i odbijające światło. Nowoczesne firanki z elementami świecącymi w ciemności będą świetnie wyglądały w pokoju dziecięcym.

 Tradycyjne tkaniny w nowoczesnej oprawie

Wśród innowacyjnych trendów można zauważyć również nawiązanie do tradycji. Rękodzieło w połączeniu z nowoczesną technologią, pozwali stworzyć nową jakość. Materiały zdobiące dom to głównie drelich, wełna i len. Nawiązują one do prostego i spokojnego życia z dala od miejskiego zgiełku. W tradycyjnym wystroju przestrzeni wspaniale sprawdzą się koronki. Obrusy, bieżniki, czy delikatne firanki nadadzą wnętrzu ciepła.

 Kolory na nadchodzący sezon

Wygląda na to, że czarny odchodzi w zapomnienie. Ogromną popularnością cieszy się kolor niebieski. Nieoficjalnie mówi się, że „niebieski jest nowym czarnym”. Obok wielu odcieni błękitów pojawia się grafit, jednak prawdziwym hitem będą kolory metaliczne, zwłaszcza miedziany i złoty. Wszelkie odcienie szarości przełamane będą świeżą barwą słonecznej żółci czy zieleni.  Do łask wracają też pastelowe klimaty.

Aby nadążyć za trendami, nie musimy przeprowadzać gruntownego remontu całego mieszkania. Pamiętajmy też, że nie wszystkie nowości dobrze sprawdzą się akurat w naszym wnętrzu. Na początek warto skupić się na dodatkach takich jak poduszki, czy firanki, które  sprawią, że mieszkanie nie tylko nabierze świeżości, ale też wpisze się w aktualne trendy.