Czy wiesz jak bezpiecznie grillować?

Przed nami kolejny długi weekend majowy. Czas wolny od pracy, piękna pogoda, sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. To także rozpoczęcie sezonu grillowego. Czynność z pozoru prosta – jednak statystyki straży pożarnej pokazują, że chwila nieuwagi, nieostrożność i zaprószenie ognia w czasie grillowania może okazać się dla nas niebezpieczne. Jak zatem grillować bezpiecznie? 

Ekspert z Allianz potwierdza, że przyczyną większości pożarów, niezależnie od ich źródła, jest zwykle błąd ludzki w przeróżnej postaci.  Najczęstsze przyczyny to wady lub zużycie instalacji elektrycznych, nieodpowiednia eksploatacja urządzeń oraz posługiwanie się otwartym ogniem w łatwopalnym otoczeniu. Do zaprószenia ognia podczas grillowania może dojść bardzo łatwo – iskry z urządzenia mogą dzięki sile wiatru rozprzestrzenić się na pobliskie budynki i urządzenia, co może spowodować poważny w skutkach pożar. Dlatego warto jest przed grillowaniem odpowiednio się do tego przygotować i zadbać o bezpieczeństwo swoje, bliskich ale również i otoczenia.

Podstawowe zasady bezpiecznego grillowania to:

  • Odpowiednie przygotowanie urządzenia i miejsca – upewnienie się, że grill jest w dobrym stanie technicznym (stabilność mocowania do podłoża, szczelność grilla – zwróćmy uwagę aby węgiel nie wypadał na ziemię)
  • Zwróćmy uwagę na czym stawiamy grilla – unikajmy stawiania urządzenia na suchej trawie albo innym łatwopalnym podłożu, z dala od drewnianych zabudowań, drzew lub krzewów. Wolna przestrzeń wokół urządzenia powinna wynosić ok. 1 m
  • Warto mieć pod ręką wiadro z wodą lub piaskiem na wszelki wypadek, aby można było niezwłocznie ugasić rozprzestrzeniający się ogień
  • Dzieci i zwierzęta muszą przebywać w bezpiecznej odległości od grilla
  • Rozpalanie grilla benzyną i podobnymi substancjami, które mogą rozlać się poza urządzenie jest zabronione
  • W przypadku używania grilla gazowego należy zakręcić wszystkie zawory dopływu materiału palnego
  • Nie bez znaczenia są również przepisy przeciwpożarowe zakazujące używania wszelkich źródeł otwartego ognia na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk oraz w odległości do 100 metrów  od nich rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu. Rozpalenie ognia w niedozwolonym miejscu może grozić mandatem w wysokości 5 tys. zł lub wręcz karą więzienia.
  • Jeśli wybuchnie pożar, zadzwoń niezwłocznie do Straży Pożarnej na numer 998 lub 112.
  • Nie należy walczyć z ogniem samodzielnie – pożary suchych traw i zarośli rozprzestrzeniają się bardzo szybko

 – Jeśli grillujemy na własnej działce przy domu jednorodzinnym czy warto pamiętać o jego ubezpieczeniu od działania ognia, na wypadek gdyby wydostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i rozprzestrzenił się o własnej sile – powiedziała Ewa Kłos – Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Klientów Indywidualnych i MSP w Allianz. – Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości nieruchomości – bardzo ważny jest dobór odpowiedniego zabezpieczenia, tak aby ubezpieczenie pokryło pełne koszty związane ze szkodą – dodała Ewa Kłos z Allianz.

W ramach ubezpieczenia Bezpieczny Dom, klient może także rozszerzyć ubezpieczenie swojego mienia na tarasie i w ogrodzie o meble ogrodowe, grill, trampolinę, basen, jaccuzi, elementy placu zabaw tj. piaskownicę, huśtawkę, drabinki i zjeżdżalnię na wolnym powietrzu, z wyłączeniem parasoli, tymczasowych zadaszeń i namiotów.

Dodatkowo przypominamy – rozpalanie grilla na własnym balkonie nie jest bezpieczne zarówno dla nas, jak i naszego otoczenia, a dodatkowo jest w złym tonie. W polskim prawie nie ma przepisów, które chroniłyby nas przed takim zachowaniem sąsiadów – jednak nie przesadzajmy z wolnością we własnym mieszkaniu. Balkon jest częścią mieszkania, ale należy mieć na uwadze, że nie jest to środowisko przeznaczone do grillowania, głównie z uwagi na nasze bezpieczeństwo.