Jak wdrożyć w firmie druk mobilny?

Mobilna rewolucja przyniosła szereg zmian w sposobie organizacji codziennej pracy. Komputery przenośne zastępujemy wygodniejszymi tabletami lub smartfonami. A co jeżeli chcemy wydrukować znajdujące się na nich dokumenty? Z pomocą przychodzą technologie bezprzewodowe i systemy chmurowe, które umożliwiają zdalne drukowanie z urządzeń mobilnych.

 

By wprowadzić w firmie system druku mobilnego i móc drukować dokumenty z dowolnego miejsca, wystarczą kompatybilne urządzenia i odpowiednio skonfigurowanie aplikacje. Podstawą działania tego systemu jest podłączenie drukarki do sieci z dostępem do Internetu oraz skonfigurowanie oprogramowania. Firmy mogą wybierać pomiędzy różnymi rozwiązaniami technologicznymi.

 

Pierwsze to skorzystanie z bezpośredniego drukowania bezprzewodowego, wykorzystującego połączenie WiFi, Bluetooth lub NFC (czyli komunikację bliskiego zasięgu – aby nawiązać połączenie wystarczy przyłożyć smartfon do drukarki). Takie drukowanie wymaga jednak zainstalowania na tablecie lub smartfonie odpowiedniej aplikacji. Nie będzie to konieczne, jeśli korzystamy z urządzeń firmy Apple, gdyż te  bazują na technologii AirPrint. Produkty Apple, ale również smartfony BlackBerry i te z Androidem wykorzystują aplikację Cortado Workplace. Innym popularnym systemem jest Microsoft ePrint app, który zoptymalizowany został do pracy z systemami iOS i Android.

 

Drugim rozwiązaniem jest coraz popularniejszy druk w chmurze. Drukarkę przeznaczoną do współpracy z urządzeniem mobilnym podłączyć można do usługi  Google Cloud Print. Następnie urządzenie można udostępnić nie tylko sobie, ale również wybranym osobom. Druk możliwy jest z poziomu dokumentów Google lub aplikacji kompatybilnych z tą usługą.

 

Warto skorzystać także z firmowych systemów, takich jak najbardziej znana obecnie usługa e-Print, udostępniana przez firmę HP. Po zarejestrowaniu urządzenia na stronie producenta otrzymujemy dedykowany e-mail dla naszej drukarki. Następnie wystarczy tylko wysłać wybrany plik na ten adres, a urządzenie automatycznie wykona wydruk. Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo, gdyż specjalne filtry zabezpieczają zarejestrowane urządzenia przed przyjęciem niezweryfikowanego żądania wydruku.

 

Z punktu widzenia użytkownika biznesowego drukowanie mobilne ma sporo zalet i znacznie usprawnia działalność firmy, poprawiając wydajność i szybkość wykonywania zadań. Przede wszystkim możemy drukować dokumenty niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. To bardzo istotne dla pracowników terenowych, którzy nie są przypisani do jednego miejsca. Korzyścią jest również wyeliminowanie konieczności korzystania podczas drukowania z usług osób trzecich, dzięki czemu zwiększamy poziom bezpieczeństwa firmowych danych.

 

Więcej informacji na temat druku mobilnego można znaleźć w najnowszym numerze TiP – Technologie i Przedsiębiorczość. Magazyn w formie PDF można pobrać bezpłatnie na vortalu biznes.benchmark.pl i na ogólnoświatowej platformie dystrybucji wydawnictw elektronicznych issuu.com

(http://issuu.com/benchmarkpl/docs/tip_12).