Użytkownicy komputerów z systemem OS X i Windows są w porównywalnym stopniu narażeni na cyberzagrożenia

Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International odsetek użytkowników komputerów Apple atakowanych przez cyberprzestępców jest porównywalny z danymi dla osób korzystających z innych platform. W niektórych sytuacjach użytkownicy Maków mogą być nawet bardziej atrakcyjnym celem – szczególnie w przypadku zagrożeń finansowych i wyłudzających okup (tzw. ransomware).

Z badania wynika, że 24% użytkowników komputerów stacjonarnych firmy Apple oraz 10% użytkowników laptopów tej firmy natrafiło na szkodliwe oprogramowanie w ciągu badanego roku*. W przypadku właścicieli komputerów stacjonarnych z systemem Windows odsetek ten był nieco większy – 32%. Z drugiej strony, szkodliwe oprogramowanie wyłudzające okup za przywrócenie dostępu do danych lub komputera (tzw. ransomware) zaatakowało 13% właścicieli komputerów Mac. Dla porównania, w przypadku użytkowników systemu Windows odsetek ten wynosił 9%. Podobna sytuacja dotyczy zagrożeń, których celem są dane finansowe: incydenty te zostały zgłoszone przez 51% użytkowników systemu OS X oraz 43% użytkowników systemu Windows.

Niepokojącym trendem ukazanym przez badanie jest to, że użytkownicy komputerów Mac nie dysponują wystarczającą świadomością w zakresie zagrożeń internetowych. Na przykład, 39% właścicieli MacBooków nigdy lub prawie nigdy nie słyszało o oprogramowaniu ransomware, a 30% nie jest świadomych niebezpiecznych szkodliwych programów, które mogą wykorzystywać luki w zabezpieczeniach systemu lub zainstalowanych aplikacji (tzw. exploity).

Z badania wynika również, że połowa użytkowników urządzeń Mac lekceważy konieczność stosowania rozwiązań bezpieczeństwa internetowego na swoich urządzeniach: chronionych jest tylko 47% MacBooków i 59% komputerów stacjonarnych firmy Apple. Co więcej, gdy użytkownicy urządzeń firmy Apple decydują się już na rozwiązanie bezpieczeństwa, aż 41% za najważniejszy czynnik uznaje cenę, podczas gdy 36% stawia na jakość wykrywania szkodliwego oprogramowania. Na trzecim miejscu (33%) znajduje się wpływ rozwiązania na wydajność urządzenia. Dla porównania, użytkownicy systemu Windows największą wagę przywiązują do wydajności wykrywania szkodliwego oprogramowania (47%), następnie do ceny rozwiązania (42%) oraz jego możliwości w zakresie zwalczania zagrożeń internetowych (31%).

„Osoby korzystające z systemu OS X przez długi czas były ‘odgrodzone’ od zagrożeń internetowych, dlatego mogą czuć się w pewnym sensie nietykalne. Jednak zważywszy na to, że cyberprzestępcy rozszerzają obszary swojego działania, użytkownicy muszą być przygotowani na te zagrożenia. Zalecamy użytkownikom Maków, aby nie tylko instalowali rozwiązania bezpieczeństwa, ale również przestrzegali zasad bezpiecznego zachowania w internecie” – powiedział Władimir Zapoljański, zastępca dyrektora działu odpowiedzialnego za marketing technologii i produktów, Kaspersky Lab.

10 prostych wskazówek bezpieczeństwa dla użytkowników Maków od ekspertów z Kaspersky Lab

  1. Na co dzień pracuj z użyciem konta, które nie ma uprawnień administratora.
  2. Korzystaj z przeglądarki, która zawiera mechanizm piaskownicy (sandbox) i posiada dobrą reputację jeśli chodzi o szybkie naprawianie problemów dotyczących bezpieczeństwa.
  3. Odinstaluj oprogramowanie Flash Player i Java, jeżeli nie jest niezbędne.
  4. Instaluj wszystkie uaktualnienia systemu operacyjnego i użytkowanych aplikacji natychmiast po ich pojawieniu się.
  5. Korzystaj z menedżera haseł, aby chronić się przed atakami phishingowymi.
  6. Wyłącz funkcje IPv6, AirPort oraz Bluetooth, jeśli nie są wykorzystywane.
  7. Włącz pełne szyfrowanie dysku (FileVault).
  8. Zablokuj możliwość instalowania aplikacji z niezaufanych źródeł (’Preferencje’ > 'Ochrona i prywatność’ > 'Ogólne’ > 'Dopuszczaj programy pobrane z’: > 'Mac App Store’ lub 'Mac App Store i od zidentyfikowanych autorów’).
  9. Uaktualnij Adobe Readera do najnowszej wersji.
  10. Zainstaluj dobre rozwiązanie bezpieczeństwa.

Flagowe rozwiązanie firmy Kaspersky Lab z oferty rozwiązań dla użytkowników domowych – Kaspersky Internet Security – multi-device – zabezpiecza różne systemy operacyjne – w tym OS X – przed cyberzagrożeniami. Zapewnia ono niezawodną ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, w tym wyłudzającym okup (ransomware), oraz przed zagrożeniami finansowymi przy pomocy technologii Bezpieczne pieniądze.

Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji są dostępne na stronie https://press.kaspersky.com/files/2014/08/Kaspersky_Lab_Consumer_Security_Risks_Survey_2014_ENG.pdf.

* W niniejszym dokumencie odsetek ten odnosi się do użytkowników, którzy wskazali na laptop lub komputer stacjonarny działający na określonej platformie jako główne urządzenie, z którego uzyskują dostęp do internetu. Jako że użytkownicy mogą wykorzystywać kilka urządzeń jednocześnie, na każdym z nich mogą być celem zagrożeń wymienionych w tekście.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.