Urlop bez zdrowotnych turbulencji

Większość z nas zaczyna już snuć wakacyjne plany. Ale oprócz wyboru kierunku podróży, należy pomyśleć o zdrowotnej profilaktyce. Co zrobić, by żadna zdrowotna niedyspozycja nie zakłóciła nam wypoczynku i jak przygotować się do wyjazdu? Odpowiada Magdalena Kalinowska z pionu medycznego Medicover.

 

Dobre rady przed wyjazdem:

 

 1. Zaplanuj wizytę u lekarza medycyny podróży na 6-8 tygodni przed wyjazdem. Masz wtedy pewność, że wykonasz wszystkie niezbędne badania i szczepienia.
 2. Zawsze podróżuj z podręczną apteczką. Warto zabrać: łagodne, dostępne bez recepty, środki przeciwko biegunce, tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przydatne przy bólach głowy czy bólach mięśni (np. wywołanych długą wędrówką) środki odstraszające owady.
 3. Zadbaj o higienę i dietę. Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem.
 4. Jedynie pokarm przygotowany na gorąco jest bezpieczny.
 5. Spożycie dania złożonego z surowych składników jest ryzykowne. Może być ono zakażone wirusami, bakteriami, pasożytami.
 6. Nie jedz żywności sprzedawanej na przydrożnych straganach. Sprzedawca może być nosicielem choroby, a żywność może pochodzić z nieznanego źródła.
 7. Pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikaj kostek lodu. Preparaty do uzdatniania wody są mało przydatne (najczęściej to tabletki zawierające podchloryn sodu). Nie niszczą one wszystkich chorobotwórczych drobnoustrojów. Na pewno nie działają na cysty pasożytów.
 8. Do mycia zębów używaj przegotowanej wody. Nawet mieszkając w hotelu, nie mamy pewności jak działa system uzdatniania wody, a śluzówki niestety przepuszczają zarazki.
 9. Uważaj na owady, na przykład na komary, które mogą przenosić szereg chorób (np. malarię, żółtą gorączkę). Stosuj preparaty odstraszające insekty. Chroń jedzenie przed owadami.
 10. Korzystaj ze słońca z umiarem. Unikaj przebywania na słońcu, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Stosuj kremy ochronne.
 11. Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, które mogą być przyczyną zakażeń wirusem WZW typu B C czy HIV.
 12. Jeśli po powrocie Twoje samopoczucie nie będzie najlepsze, bezzwłocznie udaj się do lekarza
  i zasięgnij jego porady.

 

Szczepienia dla podróżnych obowiązkowe przy wjeździe do większości krajów Afryki tropikalnej i Ameryki Południowej to szczepienia przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce). Świadectwo szczepienia jest ważne przez 10 lat. Odporność uzyskuje się po 10 dniach od szczepienia.

 

Sprawdź, jakie szczepienia są obowiązkowe, bądź zalecane w kraju, do którego się wybierasz.