Ulubione kierunki podróży Polaków

Praga jest najczęściej wybieranym zagranicznym kierunkiem Polaków. trivago.pl sprawdziło popularne miejsca w sezonie letnim i po sezonie, i okazuje się, że za granicą najchętniej odwiedzamy Czechy. Czy Czesi jednak lubią podróżować do Polski?

W sezonie letnim, jak i po sezonie najczęściej wybieramy Pragę. Popularnymi kierunkami w Czechach są również Brno, Ołomuniec, Liberec i Hradec Králové. W tym okresie, po Słowakach i Niemcach to właśnie Polacy najcześciej odwiedzają Czechy.

Przekonujemy się jednak, że nasi południowi sąsiedzi nie odwzajemniają tego uczucia i nie są tak bardzo zainteresowani naszym krajem. W okresie letnim i po sezonie do Polski najczęściej przyjeżdżają Niemcy, Norwegowie i Szwedzi, a następnie kolejno Anglicy i Finowie. Najpopularniejszym kierunkiem Czechów szukających noclegu w Polsce na trivago jest Kraków, Gdańsk i Warszawa.

Pozostając przy najpopularniejszym czeskim kierunku, czyli Pradze, poprzez średnie ceny za nocleg dla dwóch osób każdego miesiąca bieżącego roku możemy stwierdzić, w którym okresie noclegi drożeją, a którym są nieco tańsze. Najtańszym miesiącem w tym roku okazał się luty (295 zł) i marzec (324 zł). Najdrożej było we wrześniu (517 zł)  i w maju (607 zł). W zeszłym roku średnia cena za nocleg w Pradze, w listopadzie wynosiła 342 zł, w grudniu 427 zł. Być może warto więc odwiedzić miasto w tym okresie, w tym roku?

 image005

Tab 1. Popularne kierunki zagraniczne Polaków i Czechów (lipiec-październik 2015)

image007

Tab 2. Narodowości najczęściej odwiedzające Polskę i Czechy (lipec-październik 2015)

 image009

Wykres: Średnie ceny w zł za nocleg dla dwóch osób w Pradze w 2014 i 2015 roku

Praga i Brno: Co warto zwiedzić?

Praga to stolica i największe miasto Czech lężące nad rzeką Wełtawą, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, często nazywane jest miastem setek wież. W żydowskiej części miasta znajdziemy kręte uliczki. Praga słynie z klimatycznych kawiarni, natomiast miłośnicy rejsów statkiem, mogą wybrać się na wycieczkę po Wełtawie. Do najsłynniejszych zabytków można zaliczyć gotycki most Karola, na którym pary zakochanych wieszają kłódki. Naszej uwadze nie umknie największy zamek na świecie – Zamek Praski, czyli Hradczany, po którego dziedzińcach i pałacach można by długo wędrować, zgłębiając historię siedziby czeskich królów. Praga jest również pełna kościołów, a do najpiękniejszych zalicza się barokowy kościół św. Mikołaja.

Brno znajduje się w bardziej dogodnym miejscu dla turystów z Polski centralnej. To drugie co do wielkości miasto Czech. Stare miasto ciekawi dwoma rynkami. Ponadto Brno słynie z secesyjnej i modernistycznej architektury.  Na starym ratuszu miejskim zobaczymy dwumetrowego smoka, który ma strzec miasta. Warto odwiedzić również willę Tugendhat, która została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO – dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe.