Ubezpieczenie na święta

Do świąt zostało już tylko kilka dni. Choć większość z nas spędzi je w tradycyjny sposób, zwiększa się liczba osób, które bożonarodzeniowy okres przeznaczą na podróże. Jak wynika z wyliczeń Travelplanet, w porównaniu do ubiegłego roku aż 20% więcej rodaków spędzi w ten sposób Wigilię i Nowy Rok. Ekspert Expander Advisors radzi, jak odpowiednio zabezpieczyć się przed nieszczęśliwymi zdarzeniami, niezależnie od miejsca celebracji świąt.

 

Na narty i nie tylko – ubezpieczenie turystyczne

Jeśli decydujemy się na spędzenie świąt lub Nowego Roku na stokach narciarskich, warto wykupić specjalną ofertę dedykowaną turystom. Jak bowiem wiadomo, podstawą udanego wyjazdu jest przede wszystkim bezpieczeństwo swoje i rodziny. Wybrana polisa powinna mieć dostosowaną do naszych potrzeb sumę ubezpieczenia oraz pokrywać wydatki związane z leczeniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli spędzamy urlop w zagranicznych kurortach, gdzie wypadek na stoku może nas drogo kosztować. Warto także zwrócić uwagę na to, aby polisa obejmowała zwrot kosztów za ewentualną akcję ratowniczą w górach. Niewątpliwie ważnymi częściami składowymi są ubezpieczenia NNW i OC. Pierwsze ochroni przed skutkami nieszczęśliwego wypadku, drugie z kolei wyłączy nas z odpowiedzialności finansowej za szkodę, w której ucierpią osoby postronne. Pamiętajmy, że zakres ochrony wybranej oferty powinien obejmować także szkody wyrządzone przez nasze nieletnie dzieci. Warto również dodać, że  polisa nie pokryje strat, które wyrządziliśmy będąc pod wpływem alkoholu.

 

Nieprzewidziane wypadki

Osoby, które rozważają dodatkową ochronę, powinny pomyśleć o ubezpieczeniu wypadkowym. Oferowane przez zakłady ubezpieczeń produkty najczęściej zapewniają wsparcie w przypadku śmierci, inwalidztwa czy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Polisa oczywiście nie ochroni nas przed samym zdarzeniem, ale pomoże zmierzyć się z jego skutkami. Jeśli w wyniku incydentu niemożliwa będzie dalsza praca zawodowa lub, co gorsza, samodzielne funkcjonowanie, otrzymane świadczenie okaże się niezwykle pomocne. Powinno wystarczyć między innymi na wynajęcie prywatnej opieki lekarskiej czy pielęgniarskiej. Oferta może obejmować także mniejsze wypadki, takie jak złamanie lub zwichnięcie kończyn. Sumy ubezpieczenia w polisach wypadkowych są zróżnicowane – w niektóre z nich sięgają nawet miliona złotych.

 

Zabezpieczenie na życie

Wybierając dla siebie odpowiedni produkt, warto także pomyśleć o ubezpieczeniu na życie. Klasyczna polisa tego typu ma za zadanie chronić naszych bliskich. W przypadku śmierci ubezpieczonego, rodzina otrzyma świadczenie, pozwalające jej na życie na obecnym poziomie. Tutaj bardzo ważna jest suma ubezpieczenia. Wybierając jej wysokość, pod uwagę należy wziąć wiele czynników: oszczędności, poziom zarobków, koszty życia rodziny, kwotę na przyszłą edukację dziecka, itp. Niemal każdy zakład ubezpieczeń oferuje umowy dodatkowe, które rozszerzają standardową polisę na życie o ochronę w przypadku zdarzeń losowych, takich jak choroba czy pobyt w szpitalu.

 

Niezależnie od tego, na jakie ubezpieczenie się zdecydujemy, należy zapoznać się z się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), a przede wszystkim z zawartymi w nich wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ten zapis obejmuje przypadki, których zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty świadczenia (np. samookaleczenie czy czynny udział w zamieszkach). Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże wybrać najlepszą, dopasowaną ofertę.