TRĄBKA, JAZZ I ONA

Anna Maria Jopek będzie gościem Tomasza Stańko podczas grudniowego koncertu BMW Jazz Club. Znakomita wokalistka powraca w ten sposób do niezwykłego jazzowego projektu, który współtworzyła przez pięć edycji. 

Anna Maria Jopek – wokalistka, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone). Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. Mieszka na warszawskim Żoliborzu i w lizbońskiej Alfamie. 

Anna Maria Jopek zaśpiewa 5 grudnia na scenie Teatru Wielkiego podczas wieczoru „December Avenue”.

Tym razem na scenie królować będzie muzyka pełna ekspresji, od południowoamerykańskich wibracji poprzez funk po etno. Usłyszymy tytułową kompozycję „December Avenue” skomponowaną przez Tomasz Stańko specjalnie z myślą o BMW Jazz Club. Mistrz trąbki przyznaje, że Anna Maria Jopek jest jedną z najciekawszych wokalistek „Oboje lubimy klimaty brazylijskiej bossa novy i myślę, że nasza muzyka pójdzie w tym kierunku” – zapowiada muzyk.

Poza Anną Marią Jopek gośćmi Tomasza Stańko będą  znakomici  perkusjoniści Zohar Fresco, Stefan Pasborg  oraz instrumentaliści: Nelson Veras (gitara), Dominik Wania (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), a zespół Kroke, i  Sławek Berny.

Dla Anny Marii Jopek koncert „December Avenue” to powrót do projektu BMW Jazz Club, którego ideę współtworzyła razem z Marcinem Kydryńskim. Wspólnie odpowiadali za charakter brzmienia pierwszych pięciu edycji tego niecodziennego artystycznego przedsięwzięcia. Zaczęło się w 2006 roku od „Nocy Jazzu i Bossa Novy”. Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński zaprosili do udziału w koncercie najwybitniejszego instrumentalistę muzyki brazylijskiej, twórcę stylu gry bossa novy na gitarze, przyjaciela i współpracownika legendarnego Antonio Carlosa Jobima, słynnego producenta – Oscara Castro Neves. Nie zabrakło też najpiękniejszych piosenek Anny Mari Jopek w nowych aranżacjach. W zespole stworzonym specjalnie na ten jeden wieczór pojawił się także fenomenalny Mino Cinelu – mistrz instrumentów perkusyjnych, wieloletni współpracownik Milesa Davisa, Stinga, Pata Metheny.

Rok później gośćmi Anny Marii Jopek i BMW Jazz Club byli: charyzmatyczny multiinstrumentalista i wokalista z Kamerunu, Richard Bona oraz Dhafer Youssef, Tunezyjczyk mieszkający w Paryżu, światowy wirtuoz oud (arabskiego prekursora lutni) i jeden z najbardziej niepowtarzalnych wokalistów na świecie. Owacjami na stojąco nagradzano solowe występy wokalne Youssefa. Błyskotliwe gitarowo-wokalne „dialogi” z samym sobą Richarda Bony rozbawiły i porwały publiczność wypełnionego po brzegi Teatru Polskiego.

Podczas trzeciej odsłony BMW Jazz Club na scenie królowali Polacy. U boku Anny Marii Jopek pojawili się: Urszula Dudziak, Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau, Mateusz Pospieszalski, Henryk Miśkiewicz oraz Marcin Wasilewski Trio. Nigdy wcześniej wszyscy nie spotkali się razem na scenie. Na prośbę gospodyni wieczoru przygotowali też nietypowy repertuar – utwory największych polskich kompozytorów i mistrzów słowa. Były to zarówno piosenki ludowe, jak „O mój rozmarynie”, jak i jazzowe utwory Krzysztofa Komedy i sentymentalne kompozycje Seweryna Krajewskiego.

W  2009 roku sceną zawładnęła portugalska muzyka fado zwana „bluesem krawędzi Europy”. Zaproszenie Anny Marii Jopek i Marcina Kydryńskiego przyjęli:   Tito Paris z Cabo Verde, multiinstrumentalista i wokalista Yami z Angoli i portugalski perkusista i kompozytor Beto Betuk. Na scenie wystąpili razem z Henrykiem Miśkiewiczem, Ernesto Leite, Marito Marquesem, Markiem Napiórkowskim, Robertem Kubiszynem i Pawłem Dobrowolskim.

Piąta edycja sygnowana przez Annę Marię Jopek była kolejną pasjonującą muzyczną wyprawą. Do przygotowania programu „Sounds of Haiku” inspiracji dostarczyła kultura Japonii. Gwiazdą był najwybitniejszy pianista jazzowy z kraju kwitnącej wiśni, Makoto Ozone. Do zespołu dołączyli: flecista  teatru kabuki  Tomohiro Fukuhara oraz Robert Kubiszyn,  Paweł Dobrowolski i Piotr Nazaruk.

W 2011 roku przyszedł czas na zmianę formuły BMW Jazz Club. Od tamtej pory każdej edycji patronuje inna jazzowa osobistość, a ekskluzywne koncerty odbywają się w scenerii Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Najbliższy, przygotowany przez Tomasza Stańko z gościnnym udziałem Anny Mariii Jopek odbędzie się 5 grudnia o godz. 20. Bilety kupować można za pośrednictwem strony www.eventim.pl oraz we wszystkich punktach sprzedaży współpracujących z Eventim.