Nowa Toyota Yaris i Toyota AYGO pokazana we Frankfurcie

Toyota zaprezentowała podczas Salonu Motoryzacyjnego we Frankfurcie nowe wersje stylistyczne swoich dwóch samochodów miejskich – Yarisa i AYGO. Oba modele wyróżniają się oryginalnym, nowoczesnym wyglądem, czym udowadniają, że mały niedrogi samochód nie musi być nudny.

Pełne wysmakowania rozwiązania estetyczne to nie koniec ich atutów. AYGO oferuje swoim właścicielom największe możliwości indywidualizacji wyglądu w całym segmencie, a także możliwość jego aktualizacji już w trakcie użytkowania. Z kolei Yaris jest jedynym samochodem w segmencie B dostępnym z pełnym napędem hybrydowym.

TOYOTA YARIS 2016

Bardziej stylowa i atrakcyjna niż kiedykolwiek

Toyota Yaris 2016 wjedzie na rynek w świetnym stylu. Jej ofertę wzbogacą ekskluzywne wersje specjalne Style i Bi-Tone oraz nowoczesne kolory nadwozia. O tym, jak odświeżony model elegancko się prezentuje, można się przekonać już dziś, odwiedzając Salon Samochodowy we Frankfurcie.

Miejski Yaris, zaprojektowany specjalnie z myślą o Europejczykach w studiu ED2 pod Niceą (Francja), odniósł na Starym Kontynencie duży sukces. Jego sprzedaż rośnie nieprzerwanie przez ostatnie 4 lata ze 144 000 egzemplarzy w 2011 roku do spodziewanych 200 000 egzemplarzy w 2015 roku. Również w Polsce Yaris cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów, o czym świadczy udział modelu w segmencie wynoszący prawie 15%.

Swoją ogromną popularność model zawdzięcza w dużej mierze wprowadzeniu na rynek wersji hybrydowej. Od rozpoczęcia jej sprzedaży w czerwcu 2012 roku Europejczycy kupili 170 000 hybrydowych Yarisów. Do końca 2015 roku ich liczba najprawdopodobniej przekroczy 200 000 aut. Wersja hybrydowa stanowi obecnie ponad 35% wszystkich Yarisów sprzedawanych w Europie, a jej udział w ogólnej sprzedaży będzie nadal rósł.

Od stycznia 2016 roku Yaris zyska nowe wersje stylistyczne oraz rozbudowaną ofertę opcji do wyboru. Nowe śmiałe kolory, wysokiej jakości wyposażenie i stylowe tapicerki odświeżą wygląd modelu i rozszerzą jego ofertę.

Nowa wersja Style – teraz także z napędem hybrydowym

Po raz pierwszy wersja Style będzie dostępna dla wersji hybrydowej. Jeszcze bardziej elegancka kompozycja zawiera malowany na czarno grill w kształcie plastra miodu oraz satynowe chromowane elementy. Wnętrze zyskuje nową czarną tapicerkę i wykończenie w kolorze Piano Black.

Nowa wersja Bi-Tone – dotyk elegancji i dynamiki

Aby nadać Yarisowi nowy rozmach, wersja specjalna Bi-Tone łączy elementy wykończenia nadwozia w kolorze czarny metalik z nowoczesnymi kolorami karoserii Pearl White, Platinum Bronze lub Barcelona Red oraz z paletą ekskluzywnych wersji kompozycji wnętrza: all-Black, Warm Grey oraz Soft-gradation Grey.

Trzy nowe kompozycje Bi-Tone pozwalają klientom wybrać unikalną wersję swojego Yarisa. Zarówno pakiet Style, jak i Bi-Tone nadają miejskiej Toyocie jeszcze więcej uroku i elegancji.

Bezpieczeństwo

Toyota wprowadziła do wyposażenia swojego miejskiego modelu pakiet Toyota Safety Sense w czerwcu 2015 roku. Od tego momentu Yaris, który uzyskał w 2011 roku 5 gwiazdek w testach Euro NCAP, stał się liderem segmentu pod względem bezpieczeństwa. Żaden inny model segmentu B nie oferuje tak bogatego i zaawansowanego technologicznie zestawu systemów bezpieczeństwa czynnego. Toyota przewiduje, że do końca tego roku co trzeci nowy Yaris będzie wyposażony w ten bardzo innowacyjny pakiet bezpieczeństwa.

W skład pakietu Toyota Safety Sense dla modelu Yaris wchodzą układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (Pre-Collision System), układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (Lane Departure Alert) oraz automatyczne światła drogowe (Automatic High Beam).

TOYOTA AYGO

W ubiegłym roku na rynku zadebiutowała Toyota AYGO drugiej generacji i od razu zdobyła ogromną popularność, wybijając się na tle konkurencyjnych samochodów segmentu A oryginalną stylistyką i niespotykanymi możliwościami indywidualizacji. W Europie sprzedano do tej pory prawie 95 000 egzemplarzy.

Nowe AYGO powstało z myślą o dobrej zabawie. Przejawia się to w każdym szczególe – od ikonicznego znaku X na przedzie auta przez niespotykany zakres możliwości tworzenia oryginalnych stylizacji, aż po rozwiązania technologiczne, takie jak oferowane już w standardzie światła do jazdy dziennej LED. Klienci mogą dowolnie dobierać wersje kolorystyczne aż 10 elementów wykończenia, z których większość można łatwo wymieniać w  trakcie użytkowania samochodu już po jego zakupie.

AYGO jest dostępne w 3 wersjach wyposażenia: x, x-play oraz x-wave. Uzupełnieniem oferty są 2 aktualizowane co roku edycje specjalne: x-cite oraz x-clusiv. Edycje specjalne powstały, by zademonstrować szerokie możliwości stylizacji AYGO – ten sam samochód może charakteryzować się ekstrawagancją lub stonowaniem, wyrafinowaną elegancją bądź młodzieżową lekkością. Klienci zainteresowani tworzeniem własnych kompozycji mają szeroki wybór środków, zarówno elementów karoserii, jak i wnętrza.

AYGO wyposażony jest w jeden z najoszczędniejszych w swojej klasie 3-cylindrowy benzynowy silnik 1.0 VVT-i, który zużywa tylko 3,6 l /100 km. Auto emituje 95 g/km dwutlenku węgla, spełniając tym samym normę Euro 6. Klienci mają do wyboru manualną lub automatyczną skrzynię biegów.

Edycja specjalna x-clusiv

Podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie Toyota prezentuje nową specjalną edycję x-clusiv, która wnosi do modelu jeszcze wyższy poziom stylistycznego wyrafinowania. Wyróżnikiem tej wersji jest składany dach z czarnego płótna. Nadające samochodowi wyjątkowy charakter detale w kolorze Silver Sparkle harmonijnie komponują się z karoserią pokrytą lakierem Electro Grey. W tej samej kolorystyce wykończone są 15-calowe felgi o 5 ramionach. Kompozycji dopełniają chromowane elementy i przyciemniane szyby. Wykończenie wnętrza jest kontynuacją kolorystycznej kompozycji nadwozia, tworząc w środku auta wrażenie harmonii.

Nowa Toyota AYGO x-clusiv będzie dostępna w europejskich salonach marki od lutego 2016 roku.

AYGO x-play Concept 

Model koncepcyjny AYGO x-play powstał, by zademonstrować, jak kombinacja kontrastowych kolorów nadwozia i elementów wykończeniowych pozwala stworzyć przyciągający wzrok samochód o unikalnej osobowości. Karoseria pokryta lakierem Cyan Splash połączona z detalami w kolorze White Flash tworzą ekscytującą całość. Wnętrze utrzymane jest w tej samej kolorystyce, podobnie  jak wykończenia 15-calowych felg.

Bezpieczeństwo

Nowa wersja AYGO będzie dostępna z nowoczesnym pakietem systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense (TSS), zaprojektowanym, by wspomóc kierowców w zapobieganiu kolizjom w nagłych i niebezpiecznych sytuacjach na drodze. W skład TSS dla modelu AYGO wchodzi system ochrony przedzderzeniowej Pre-Collision oraz system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA).

TOYOTA SAFETY SENSE

System ochrony przedzderzeniowej Pre-Collision wykrywa pojazdy będące na drodze przed samochodem i pomaga zapobiec zderzeniu w przypadku braku reakcji ze strony kierowcy. Układ działa w zakresie prędkości 10-80 km/h. W pierwszej fazie system ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i świetlnym o niebezpiecznym zbliżaniu się do innego pojazdu oraz zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym. Jeśli kierowca mimo to nie podejmie żadnego działania, system automatycznie zahamuje pojazd, tak aby całkowicie uniknąć zderzenia lub zmniejszyć jego konsekwencje.

System ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) monitoruje tor jazdy pojazdu. W przypadku kiedy samochód zaczyna opuszczać swój pas ruchu, system ostrzega kierowcę sygnałem dźwiękowym i świetlnym.

Automatyczne światła drogowe (AHB) mają za zadanie zapewnić maksymalną możliwą widoczność w trakcie jazdy w nocy. Wykorzystując kamerę, system wykrywa światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i tylne reflektory samochodów poprzedzających. Jeśli przed samochodem są inne pojazdy, system przełącza światła drogowe na mijania. Gdy pojazdy znikną z pola widzenia kamery, system przełącza światła z powrotem na drogowe.